9-yanvar kuni O’zbekiston davlat jahon tillari universitetida boshlangan “Ingliz tili o‘qituvchilarining uzluksiz malakasini oshirish tamoyillari” (Accelerating English Language Learning in Central Asia) mavzusidagi intensiv trening 11-yanvar kuni o‘z yakuniga yetdi.
Dastur davomida xorijiy mutaxassislar, shuningdek, O‘zbekistonning yetakchi o‘qituvchilari tomonidan malaka oshirish maqsadida tashkil etilgan trening ishtirokchilarga yangi pedagogik yondashuvlar, innovatsion metodikalar va tajribalari bilan bo‘lishdi. Treningda 160 nafar ingliz tili o‘qituvchisi faol qatnashib, o‘z bilim va ko‘nikmalarini mustahkamlashdi.
Loyiha, Britaniya Kengashi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Toshkent davlat pedagogika universitetining hamkorligi bilan amalga oshirildi. Ushbu trening O‘zbekistonda ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash tizimini takomillashtirish va xalqaro ta’lim standartlariga moslashtirishda muhim qadam bo‘ldi.
Shu bilan birga, loyiha 2024-2025 yillarda ingliz tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish tizimini yanada samarali qilishga qaratilgan qator tashabbuslar bilan davom ettiriladi. Treningning muvaffaqiyatli yakunlanishi O‘zbekiston ta’lim tizimining yanada kuchayishiga hissa qo‘shadi.

9 января в Узбекском государственном университете мировых языков начался интенсивный тренинг на тему «Принципы непрерывного повышения квалификации преподавателей английского языка» (Accelerating English Language Learning in Central Asia), который завершился 11 января.
В ходе программы зарубежные специалисты, а также ведущие преподаватели Узбекистана, организовавшие тренинг для повышения квалификации, поделились с участниками новыми педагогическими подходами, инновационными методиками и опытом. В тренинге приняли участие 160 преподавателей английского языка, которые укрепили свои знания и навыки.
Проект был реализован в сотрудничестве с Британским Советом, Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, Министерством дошкольного и школьного образования Республики Узбекистан, Узбекским государственным университетом мировых языков и Ташкентским государственным педагогическим университетом. Этот тренинг стал важным шагом в совершенствовании системы подготовки преподавателей английского языка в Узбекистане и приведении ее в соответствие с международными образовательными стандартами.
Кроме того, проект продолжится в 2024-2025 годах с рядом инициатив, направленных на дальнейшее улучшение системы повышения квалификации преподавателей английского языка. Успешное завершение тренинга будет способствовать укреплению системы образования в Узбекистане.