Mamlakatimizda xorijiy tillarni rivojlantirish yoʻlida yaratilayotgan sharoitlar oʻzbekistonlik professor-oʻqituvchilar, oliy taʼlim muassasalarining xorijiy mamlakatlar olimlari, taʼlim muassasalari bilan yaqindan hamkorlik qilishida keng imkoniyatlarni yaratmoqda.
Shu yilning 21 dekabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Dilfuza Teshabayeva hamda PhD Mahfuza Ortiqova Polshaning Katovitse shahrida joylashgan Silesiya universiteti rektori, professor Ritsart Koziolek bilan, shuningdek, polyak tili va madaniyati markazi vakillari bilan uchrashishdi.
Muzokaralar mobaynida oʻzbekistonlik hamda polshalik professor-oʻqituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, Polshaning NAWA dasturi asosida polyak tilini oʻrganayotgan oʻzbek yoshlarining Katovitse shahrida tahsil olishini taʼminlash, oʻzaro hamkorlikda seminar-treninglar, mahorat darslari, vebinarlar tashkil etishga kelishib olindi.
- Oʻzbekistonda ilm-fan ham xorijiy tillarni oʻrgatishga qaratilgan yoshlar siyosatidan xabardormiz. Mamlakatingiz bilan tillarni rivojlantirish yoʻlida hamkorlik qilishdan mamnunmiz, - deydi universitet rektori Ritsart Koziolek. – Oʻzbekistonga borish, rosti, orzum. Yurtingizning boy tarixi, yuksak madaniyati va goʻzal urf-odatlari meni doim maftun etib kelgan.
Oʻzbekistonlik mutaxassislar ishtirokidagi filolog, diplomat va siyosatshunos talabalar uchun olib borilgan mahorat darslari hamda oʻzbek urf-odat, anʼanalariga bagʻishlangan taqdimot katta qiziqish bilan qarshi olindi.

При кафедре будет создан центр польского языка и культуры.
Условия, созданные для развития иностранных языков в нашей стране, создают широкие возможности для тесного сотрудничества узбекских профессоров и преподавателей высших учебных заведений с учеными и учебными заведениями зарубежных стран.
21 декабря текущего года профессор Узбекского государственного университета мировых языков Дильфуза Тешабаева и доктор философии Махфуза Ортикова встретились с ректором Силезского университета в Катовице, Польша, профессором Ритсартом Козиолеком, а также представителями Центра польского языка и культуры.
В ходе переговоров была достигнута договоренность наладить обмен узбекскими и польскими профессорами, исследователями, студентами, обеспечить обучение узбекской молодежи, изучающей польский язык в городе Катовице на основе программы Польши NAWA, организовать семинары, тренинги, мастер-классы и вебинары при взаимном сотрудничестве.
- Мы знаем о молодежной политике, направленной на преподавание науки и иностранных языков в Узбекистане. Мы рады сотрудничать с вашей страной в развитии языков, - говорит ректор университета Ритцарт Козиолек. - Честно говоря, я мечтаю поехать в Узбекистан. Меня всегда восхищали богатая история, высокая культура и прекрасные традиции вашей страны.
Большой интерес вызвали мастер-классы для филологов, дипломатов и студентов-политологов с участием узбекских специалистов, а также презентация об узбекских обычаях и традициях.
В 2024 году нашу страну планирует посетить делегация польских профессоров во главе с ректором Силезского университета. В рамках данного визита при отделе лингвистического обеспечения межкультурной коммуникации университета будет создан центр польского языка и культуры.