Mamlakatimizda xorijiy tillarni rivojlantirish yoʻlida yaratilayotgan sharoitlar oʻzbekistonlik professor-oʻqituvchilar, oliy taʼlim muassasalarining xorijiy mamlakatlar olimlari, taʼlim muassasalari bilan yaqindan hamkorlik qilishida keng imkoniyatlarni yaratmoqda.
Shu yilning 21 dekabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti professori Dilfuza Teshabayeva hamda PhD Mahfuza Ortiqova Polshaning Katovitse shahrida joylashgan Silesiya universiteti rektori, professor Ritsart Koziolek bilan, shuningdek, polyak tili va madaniyati markazi vakillari bilan uchrashishdi.
Muzokaralar mobaynida oʻzbekistonlik hamda polshalik professor-oʻqituvchilar, ilmiy tadqiqotchilar, talabalar almashinuvini yoʻlga qoʻyish, Polshaning NAWA dasturi asosida polyak tilini oʻrganayotgan oʻzbek yoshlarining Katovitse shahrida tahsil olishini taʼminlash, oʻzaro hamkorlikda seminar-treninglar, mahorat darslari, vebinarlar tashkil etishga kelishib olindi.
- Oʻzbekistonda ilm-fan ham xorijiy tillarni oʻrgatishga qaratilgan yoshlar siyosatidan xabardormiz. Mamlakatingiz bilan tillarni rivojlantirish yoʻlida hamkorlik qilishdan mamnunmiz, - deydi universitet rektori Ritsart Koziolek. – Oʻzbekistonga borish, rosti, orzum. Yurtingizning boy tarixi, yuksak madaniyati va goʻzal urf-odatlari meni doim maftun etib kelgan.
Oʻzbekistonlik mutaxassislar ishtirokidagi filolog, diplomat va siyosatshunos talabalar uchun olib borilgan mahorat darslari hamda oʻzbek urf-odat, anʼanalariga bagʻishlangan taqdimot katta qiziqish bilan qarshi olindi.

The conditions created for the development of foreign languages in our country create wide opportunities for the close cooperation of Uzbek professors and teachers of higher educational institutions with scientists and educational institutions of foreign countries.
On December 21 of this year, Professor Dilfuza Teshabayeva of Uzbekistan State World Languages University and PhD Mahfuza Ortikova met with Rector of Silesia University in Katowice, Poland, Professor Ritsart Koziolek, as well as representatives of the Polish Language and Culture Center.
During the negotiations, it was agreed to establish the exchange of Uzbek and Polish professors, researchers, students, to ensure the study of Uzbek youth studying the Polish language in the city of Katowice on the basis of the NAWA program of Poland, to organize seminars and trainings, master classes, and webinars in mutual cooperation.
- We are aware of the youth policy aimed at teaching science and foreign languages in Uzbekistan. We are pleased to cooperate with your country in the development of languages, - says the rector of the university Ritsart Koziolek. - To be honest, it is my dream to go to Uzbekistan. I have always been fascinated by the rich history, high culture and beautiful traditions of your country.
Master classes for philologists, diplomats and political science students with the participation of Uzbek experts, as well as a presentation on Uzbek customs and traditions, were met with great interest.
In 2024, a delegation of Polish professors headed by the Rector of the University of Silesia is planning to visit our country. Within the framework of this visit, a center of Polish language and culture will be established under the department of linguistic support of intercultural communication of the university.