Kangwon Milliy Universiteti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
19-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Janubiy Koreyaning nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri — Kangwon Milliy Universiteti vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Kangwon Milliy Universiteti bosh menejeri prof. Chu Gyowon hamda bosh direktori prof. Minhee Lee ishtirok etdi. O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Jo‘rayev, xalqaro hamkorlik bo‘limi mutaxassisi M. Ogay, Ingliz tili 3-fakulteti o‘qituvchisi Y. Sharipova hamda koreys tili o‘qituvchisi O. Ahmedovlar qatnashdi.
Uchrashuvda tomonlar o‘zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi. Xususan, Kangwon Milliy Universiteti tomonidan quyidagi dasturlar taklif etildi:
1+3 bakalavriat dasturi (TOPIK 3 yoki IELTS 5.5+)
2+2 ikki diplomli dastur
3+1 bakalavriat + magistraturaga kirish imkoniyati (TOPIK 4 yoki IELTS 6.0+)
1+1 magistratura dasturi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan esa quyidagi hamkorlik yo‘nalishlari ilgari surildi:
Qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalari
Ilmiy maqolalar nashri va jurnal chop etishda hamkorlik
Qo‘shma konferensiyalar va seminarlar tashkil etish
O‘qituvchilar uchun malaka oshirish va stajirovka dasturlari
Mutaxassislar almashinuvi
Koreys va ingliz tili metodikasi bo‘yicha treninglar
Ma’lumot uchun, Kangwon Milliy Universiteti 1947-yilda tashkil etilgan bo‘lib, Koreya Respublikasi hukumati tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan yetakchi davlat universitetlaridan biridir. Universitet QS xalqaro reytingida 801–1000 oraliqda joylashgan bo‘lib, Koreyadagi eng nufuzli oliy ta’lim muassasalaridan biri sanaladi. Bugungi kunda universitet 60 dan ortiq davlatlar bilan faol xalqaro hamkorlik olib boradi hamda 1200 dan ortiq xalqaro talabaga ta’lim bermoqda.

Meeting Held with Representatives of Kangwon National University
On April 19, a meeting was held at the Uzbekistan State World Languages University with representatives of one of South Korea’s prestigious higher education institutions — Kangwon National University.
The event was attended by Prof. Chu Gyowon, General Manager, and Prof. Minhee Lee, Executive Director of Kangwon National University. From UzSWLU, the meeting was attended by A. Nasirov, Vice-Rector for International Cooperation; D. Jo’rayev, Dean of the Faculty of Eastern Philology; M. Ogay, Specialist from the International Cooperation Department; Y. Sharipova, Instructor at English Faculty 3; and O. Ahmedov, Korean Language Instructor.
During the meeting, both sides discussed potential areas of cooperation. Kangwon National University proposed the following programs:
• 1+3 Bachelor's Program (TOPIK 3 or IELTS 5.5+)
• 2+2 Dual Degree Program
• 3+1 Undergraduate + Graduate Admission Program (TOPIK 4 or IELTS 6.0+)
• 1+1 Master’s Program
UzSWLU proposed the following areas for collaboration:
• Joint scientific research projects
• Collaboration in publishing academic articles and journals
• Joint conferences and seminars
• Teacher training and internship programs
• Expert exchange
• Training programs in Korean and English language methodology
Note: Kangwon National University, founded in 1947, is one of South Korea’s leading state universities supported by the Korean government. It ranks between 801–1000 in the QS World University Rankings and is considered one of the country’s top academic institutions. The university maintains active partnerships with over 60 countries and currently educates more than 1,200 international students.