Kengash yig‘ilishining ikkinchi qismida ilmiy daraja va unvon olgan professor-o‘qituvchilar tantanali tarzda taqdirlandi
8-may kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 9-son yig‘ilishining ikkinchi qismida universitet professor-o‘qituvchilarining ilmiy salohiyatini oshirish yo‘lidagi yutuqlari e’tirof etildi.
Tadbir davomida quyidagi ustozlar ilmiy darajaga ega bo‘lganliklari bilan tabriklanib, ularga esdalik sovg‘alari – zamonaviy noutbuklar topshirildi:
Tuxtaeva Nilufar Achilovna – Ingliz tili I-fakulteti “Ingliz tili nazariy aspektlar №1” kafedrasi o‘qituvchisi, 13.00.02 – Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi ixtisosligi bo‘yicha pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) diplomini qo‘lga kiritgan.
Hammam Ali Hashem Esma’el – Tarjimonlik fakulteti “Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti” kafedrasi o‘qituvchisi, pedagogika fanlari bo‘yicha PhD diplomini olgan.
Alimardonova Malika Botir qizi – Ingliz tili I-fakulteti “Ingliz tilini o‘qitish metodikasi №1” kafedrasi o‘qituvchisi, pedagogika fanlari bo‘yicha PhD ilmiy darajasiga sazovor bo‘lgan.
Shuningdek, quyidagi pedagoglar ilmiy unvon olganliklari bilan tabriklandi:
Juraeva Nilufardalibayevna – Tarjimonlik fakulteti “O‘zbekiston tarixi” kafedrasi mudiri, tarix fanlari nomzodi, professor v.b., PROFESSOR ilmiy unvoni diplomini oldi.
Osipova Agata Viktorovna – Rus filologiyasi fakulteti “Rus adabiyoti va o‘qitish metodikasi” kafedrasi dotsenti v.b., DOTSENT ilmiy unvoni diplomini qo‘lga kiritdi.
Yig‘ilish doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining xalqaro hamkorlik, ta’lim va ilmiy sohadagi yutuqlariga munosib hissa qo‘shgan bir qator professor-o‘qituvchilarga hamkor tashkilotlar tomonidan tashakkurnomalar topshirildi.
Bakiyeva Gulandom Xisamovna – O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi Toshkent davlat stomatologiya instituti “Lotin tili va tibbiy terminologiya asoslari” fanini rivojlantirish, ijobiy imijini shakllantirish va ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga qo‘shgan hissasi uchun ushbu institutning “Faxriy professori” unvoni bilan taqdirlandi.
Ahmad al-Zubaidi – O‘zDJTU professor-o‘qituvchisi, Jazoir Xalq Demokratik Respublikasi Oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar vazirligi, Abul Qosim Sadulloh Jazoir 2-universiteti hamda Elshahid Hamma Laxdar nomidagi El-Oued universitetlari bilan hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun Tashakkurnoma bilan taqdirlandi.
Qulmamatov Do‘smamat Sattarovich – filologiya fanlari doktori, “Rus tili va o‘qitish metodikasi” kafedrasi professori, Al-Farobiy nomidagi Qozog‘iston Milliy universiteti tomonidan O‘zDJTU va Qozog‘iston Milliy universiteti o‘rtasidagi samarali hamkorlikka qo‘shgan hissasi, filologiya sohasidagi ilmiy izlanishlar va yuqori malakali kadrlar tayyorlashdagi faoliyati uchun Tashakkurnoma bilan taqdirlandi.

In the second part of the 9th meeting of the Council of the Uzbekistan State World Languages University held on May 8, professors who received academic degrees and titles were honored in a ceremonial event.
In the second part of the 9th meeting of the Council of the Uzbekistan State World Languages University held on May 8, professors who received academic degrees and titles were honored in a ceremonial event.
During the event, achievements in enhancing the university’s scientific potential were recognized, and recipients were awarded commemorative gifts — modern laptops.
Congratulated for receiving a PhD degree:
• Tuxtaeva Nilufar Achilovna – Lecturer at the “Theoretical Aspects of the English Language No. 1” Department, English Faculty I; received a PhD in Pedagogical Sciences, specialty 13.00.02 – Theory and Methods of Education and Training.
• Hammam Ali Hashem Esma’el – Lecturer at the “Theory and Practice of Arabic Translation” Department, Translation Faculty; received a PhD in Pedagogical Sciences.
• Alimardonova Malika Botir qizi – Lecturer at the “Methodology of Teaching English No. 1” Department, English Faculty I; awarded a PhD in Pedagogical Sciences.
Congratulated for receiving academic titles:
• Juraeva Nilufardalibayevna – Head of the “History of Uzbekistan” Department, Translation Faculty; Candidate of Historical Sciences, Acting Professor; awarded the academic title of Professor.
• Osipova Agata Viktorovna – Acting Associate Professor at the “Russian Literature and Teaching Methodology” Department, Faculty of Russian Philology; awarded the academic title of Associate Professor.
Also, a number of professors who contributed significantly to international cooperation, education, and scientific development were awarded letters of appreciation by partner organizations:
• Gulandom Khisamovna Bakiyeva – honored with the title “Honorary Professor” by the Tashkent State Dental Institute of the Ministry of Health of Uzbekistan for her contribution to developing the subject “Latin Language and Basics of Medical Terminology,” promoting a positive image, and strengthening bilateral cooperation.
• Ahmad al-Zubaidi – UzSWLU professor awarded a Letter of Appreciation for his role in developing partnerships with the Ministry of Higher Education and Scientific Research of the People's Democratic Republic of Algeria, Abul Qasim Saadallah University (Algeria 2), and El-Oued University named after Elshahid Hamma Lakhder.
• Qulmamatov Do‘smamat Sattarovich – Doctor of Philological Sciences, Professor of the “Russian Language and Teaching Methodology” Department, received a Letter of Appreciation from Al-Farabi Kazakh National University for his contributions to collaboration between UzSWLU and the university, research in philology, and training of highly qualified specialists.