Koreyaning Sunchon milliy universiteti vakillari O‘zDJTUda
2025-yil 19-avgust kuni Koreya Respublikasining Sunchon milliy universiteti vakillari – Xalqaro aloqalar va ta’lim bo‘limi dekani Seo Kangsok hamda koordinator Li Subin O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurishdi.
Mehmonlarni O‘zDJTU rektori I.M. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev hamda koreys tili o‘qituvchisi, tarjimon O‘. O‘roqov kutib oldilar.
Uchrashuv davomida qator muhim masalalar, jumladan:
- talaba, o‘qituvchi va doktorantlar almashinuvi;
- Sunchonda koreys tili va jurnalistika yo‘nalishlari o‘qituvchilari malakasini oshirish;
- koreys va boshqa xorijiy tillar hamda xalqaro jurnalistika yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb qilish;
- talabalar uchun yozgi maktablar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Sunchon milliy universiteti bilan 2+2 formatda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish tomonlar diqqat markazida bo‘ldi. Bunda, talabalar 2 yil davomida O‘zDJTU tahsil oladi va qolgan 2 yilini Koreyada o‘qishadi. Shartnoma-to‘lov summasi miqdorini O‘zDJTU belgilaydi. Asosiy masalalardan biri Koreyada o‘qish bepul tarzda amalga oshiriladi yoki talabalar kontrakt summasini O‘zDJTUga to‘laydi.
I. Tuxtasinovning magistratura mutaxassiligi bo‘yicha 1+1 formatda qo‘shma ta’lim dasturini ham amalga oshirish bo‘yicha taklifiga Koreya tomoni ijobiy javob berdi. Tomonlar ushbu dasturlarning yo‘nalishlari, o‘quv reja va dasturlarini ishlab chiqish, kelishish hamda 2026/2027-o‘quv yilidan dasturlarni yo‘lga qo‘yish borasida kelishib oldilar.
Ma’lumot  uchun: 1935-yilda tashkil topgan Sunchon milliy universiteti 2000-yilda Koreyadagi 182 ta universitet o‘rtasida 17 o‘rinni egallab, hozirgi kunda Osiyo universitetlari reytingida TOP 1000 talikdan o‘rin olgan. Talabalar soni 26 000 ga yaqin bo‘lib, klassik universitet sifatida 100 dan ortiq ta’lim dasturlarini, jumladan 91 ta magistratura, 25 ta integrallashgan  magistratura va PhD hamda 35 ta PhD dasturlarini taklif etadi.

Representatives of Sunchon National University at UzSWLU
On August 19, 2025, representatives of Sunchon National University of the Republic of Korea – Dean of the Office of International Affairs and Education, Mr. Seo Kangsok, and Coordinator Ms. Lee Subin – visited Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU).
The guests were welcomed by UzSWLU Rector I.M. Tukhtasinov, Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the International Relations Department Kh. Yuldashev, Dean of the Faculty of Eastern Philology D. Djurayev, and Korean language instructor and translator U. Uroqov.
During the meeting, a number of important topics were discussed, including:
• academic exchange of students, faculty, and PhD researchers;
• professional development of Korean language and journalism instructors in Sunchon;
• attracting specialists in Korean and other foreign languages as well as international journalism to UzSWLU;
• organizing summer schools for students.
Special attention was given to the implementation of joint bachelor’s degree programs in a 2+2 format with Sunchon National University. According to the program, students will study 2 years at UzSWLU and 2 years in Korea. Tuition fees will be set by UzSWLU. A key point under consideration is whether the study in Korea will be tuition-free or if students will pay their tuition fees to UzSWLU.
The Korean side positively responded to Rector Tukhtasinov’s proposal to launch a joint master’s degree program in a 1+1 format. Both parties agreed to develop and coordinate fields of study, curricula, and academic programs, aiming to launch them starting from the 2026/2027 academic year.
Founded in 1935, Sunchon National University ranked 17th among 182 universities in Korea in 2000. Today, it is ranked among the top 1000 universities in Asia. The university has approximately 26,000 students and, as a classical university, offers over 100 academic programs, including 91 master’s, 25 integrated master’s and PhD, and 35 PhD programs.