Koreyaning Sunchon milliy universiteti vakillari O‘zDJTUda
2025-yil 19-avgust kuni Koreya Respublikasining Sunchon milliy universiteti vakillari – Xalqaro aloqalar va ta’lim bo‘limi dekani Seo Kangsok hamda koordinator Li Subin O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurishdi.
Mehmonlarni O‘zDJTU rektori I.M. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, xalqaro aloqalar bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev hamda koreys tili o‘qituvchisi, tarjimon O‘. O‘roqov kutib oldilar.
Uchrashuv davomida qator muhim masalalar, jumladan:
- talaba, o‘qituvchi va doktorantlar almashinuvi;
- Sunchonda koreys tili va jurnalistika yo‘nalishlari o‘qituvchilari malakasini oshirish;
- koreys va boshqa xorijiy tillar hamda xalqaro jurnalistika yo‘nalishlari bo‘yicha mutaxassislarni O‘zDJTUga jalb qilish;
- talabalar uchun yozgi maktablar tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Sunchon milliy universiteti bilan 2+2 formatda bakalavriat ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish tomonlar diqqat markazida bo‘ldi. Bunda, talabalar 2 yil davomida O‘zDJTU tahsil oladi va qolgan 2 yilini Koreyada o‘qishadi. Shartnoma-to‘lov summasi miqdorini O‘zDJTU belgilaydi. Asosiy masalalardan biri Koreyada o‘qish bepul tarzda amalga oshiriladi yoki talabalar kontrakt summasini O‘zDJTUga to‘laydi.
I. Tuxtasinovning magistratura mutaxassiligi bo‘yicha 1+1 formatda qo‘shma ta’lim dasturini ham amalga oshirish bo‘yicha taklifiga Koreya tomoni ijobiy javob berdi. Tomonlar ushbu dasturlarning yo‘nalishlari, o‘quv reja va dasturlarini ishlab chiqish, kelishish hamda 2026/2027-o‘quv yilidan dasturlarni yo‘lga qo‘yish borasida kelishib oldilar.
Ma’lumot  uchun: 1935-yilda tashkil topgan Sunchon milliy universiteti 2000-yilda Koreyadagi 182 ta universitet o‘rtasida 17 o‘rinni egallab, hozirgi kunda Osiyo universitetlari reytingida TOP 1000 talikdan o‘rin olgan. Talabalar soni 26 000 ga yaqin bo‘lib, klassik universitet sifatida 100 dan ortiq ta’lim dasturlarini, jumladan 91 ta magistratura, 25 ta integrallashgan  magistratura va PhD hamda 35 ta PhD dasturlarini taklif etadi.

Представители Национального университета Сунчон в УзГУМЯ
19 августа 2025 года представители Национального университета Сунчон Республики Корея – декан отдела международных связей и образования Со Кан Сок и координатор Ли Су Бин – посетили Узбекский государственный университет мировых языков.
Гостей встретили ректор УзГУМЯ И.М. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международных связей Х. Юлдашев, декан факультета восточной филологии Д. Джураев, а также преподаватель корейского языка и переводчик У. Ураков.
В ходе встречи были обсуждены важные вопросы, в том числе:
• академический обмен студентами, преподавателями и докторантами;
• повышение квалификации преподавателей корейского языка и журналистики в Сунчоне;
• привлечение специалистов по корейскому и другим иностранным языкам, а также по международной журналистике в УзГУМЯ;
• организация летних школ для студентов.
Особое внимание было уделено реализации совместных образовательных программ по направлениям бакалавриата в формате 2+2 с Национальным университетом Сунчон. В рамках данной программы студенты будут учиться 2 года в УзГМЯ и 2 года в Корее. Размер контрактной оплаты определяется УзГУМЯ. Один из ключевых вопросов — будет ли обучение в Корее бесплатным или же студенты будут оплачивать обучение в УзГУМЯ.
На предложение И.М. Тухтасинова о реализации совместной магистерской программы в формате 1+1 корейская сторона отреагировала положительно. Стороны договорились разработать направления, учебные планы и программы, согласовать их и начать реализацию программ с 2026/2027 учебного года.
Справочно:
Основанный в 1935 году Национальный университет Сунчон в 2000 году занял 17-е место среди 182 университетов Кореи и в настоящее время входит в ТОП-1000 университетов Азии. В университете обучается около 26 000 студентов. Как классический университет он предлагает более 100 образовательных программ, в том числе 91 магистерскую, 25 интегрированных программ магистратуры и PhD, а также 35 PhD программ.