Koreya–O‘zbekiston universitet rektorlari forumi davom etmoqda
Ma’lumot uchun: Ajou universiteti 1973-yilda tashkil etilgan xususiy tadqiqot universiteti hisoblanadi. Universitet muhandislik, axborot texnologiyalari, biznes, tibbiyot, gumanitar, filologik, jamiyatshunoslik va boshqa ko‘plab sohalarda ta’lim va tadqiqot ishlarini olib boradi. Bakalavriat, magistratura va doktoranturada tahsil olayotgan talabalar soni 14 000 ga yaqin.
Ajou universiteti 330 dan ortiq universitetlar bilan hamkorlik qiladi. Universitet xalqaro talabalar almashinuv dasturlari, xalqaro summer-school, koreys tili va madaniyat dasturlarini taklif qiladi.
Ajou universitetining O‘zbekistondagi filiali 2020-yildan faoliyat boshlagan. Unda arxitektura, qurilish muhandisligi, elektr va kompyuter injiniringi, IT biznes, til va boshqa yo‘nalishlarda bakalavr darajasida ta’lim beriladi.
Ajou universiteti — Janubiy Koreyada tan olingan va xalqaro darajadagi reytinglarda faol ishtirok etadi. Universitetda ta’lim sifati, ilmiy faoliyat va xalqaro hamkorlikka katta e’tibor qaratiladi. Yangi “Vision 4.0” strategiyasi doirasida ta’lim, tadqiqot va sanoat bilan hamkorlik kuchaytirilgan. Garvard, Yel, Stenford kabi dunyoning nufuzli universitetlari va yirik kompaniyalar bilan turli
loyihalarni amalga oshiradi.
Ajou universitetining 17-prezidenti, transport tizimlari muhandisligi professori Choi Ki-Ju universitetning “innovatsiya va kelajakga yo‘naltirilgan” rivojlanish strategiyasi — xalqaro aloqalarni kengaytirish, yangi fakultet va dasturlar ochish, sanoat bilan hamkorlikni mustahkamlash kabi sa’y-harakatlarni faol amalga oshirmoqda. U mehmonlar uchun universitetda ta’lim jarayonlarini raqamlashtirish, bunda sun’iy intellektdan foydalanish borasidagi ishlar haqida taqdimot o‘tkazdi. So‘ngra ishtirokchilar Ajou universiteti infratuzilmasi, zamonaviy laboratoriyalari va tadqiqot markazlari bilan tanishdilar hamda o‘zaro aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bilan almashdilar.
Navbatdagi manzil Samsung kompaniyasi muzeyi bo‘ldi. Muzeyda kompaniya tarixi va hozirgi kunini aks ettiruvchi eksponatlar, mahsulotlar va erishilgan natijalarga oid materiallar taqdim etilgan. Forum ishtirokchilariga ushbu mashhur kompaniya tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, ishlab chiqarish jarayonida qo‘llanilayotgan zamonaviy texnologiyalar hamda erishilayotgan yutuqlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, kompaniya tomonidan ishlab chiqarilgan va ta’lim jarayonida foydalaniladigan texnik vositalar va qurilmalar namoyish etildi.

Форум ректоров университетов Корея–Узбекистан продолжается
В рамках программы форума участники 5 декабря 2025 года посетили Университет Ажоу в Республике Корея.
Справочно: Университет Ажоу — частный исследовательский университет, основанный в 1973 году. Университет осуществляет образовательную и научно-исследовательскую деятельность в таких областях, как инженерия, информационные технологии, бизнес, медицина, гуманитарные науки, филология, социальные науки и другие. Общее число студентов бакалавриата, магистратуры и докторантуры составляет около 14 000 человек.
Университет Ажоу сотрудничает более чем с 330 университетами мира. Он предлагает программы студенческого обмена, международную летнюю школу, а также программы по корейскому языку и культуре.
Филиал Университета Ажоу в Узбекистане начал свою деятельность в 2020 году. В филиале реализуются программы бакалавриата по архитектуре, строительной инженерии, электротехнике и компьютерной инженерии, IT-бизнесу, языковым и другим направлениям.
Университет Ажоу входит в число признанных университетов Южной Кореи и активно участвует в международных рейтингах. Большое внимание уделяется качеству образования, научной деятельности и международному сотрудничеству. В рамках новой стратегии “Vision 4.0” укрепляется сотрудничество с промышленностью, развиваются научные исследования и образовательные программы. Университет реализует совместные проекты с такими престижными вузами мира, как Гарвард, Йель и Стэнфорд, а также с крупными международными компаниями.
17-й президент Университета Ажоу, профессор транспортных систем Чхве Ки-Джу активно реализует стратегию развития университета, основанную на принципах инноваций и ориентации на будущее — расширение международных связей, открытие новых факультетов и программ, укрепление сотрудничества с промышленными структурами. Для гостей он провёл презентацию о цифровизации образовательных процессов, включая использование искусственного интеллекта. Затем участники ознакомились с инфраструктурой университета, современными лабораториями и исследовательскими центрами, а также обсудили предложения по дальнейшему развитию взаимного сотрудничества.
Следующим пунктом программы стал музей компании Samsung. В музее представлены экспонаты, отражающие историю компании, её современную деятельность, продукцию и достижения. Участникам форума была предоставлена подробная информация о деятельности компании, технологиях, применяемых в производственных процессах, и достигнутых успехах. Также были продемонстрированы технические устройства и средства, производимые компанией и используемые в образовательных целях.