Koreya–O‘zbekiston universitet rektorlari forumi davom etmoqda
Ma’lumot uchun: Ajou universiteti 1973-yilda tashkil etilgan xususiy tadqiqot universiteti hisoblanadi. Universitet muhandislik, axborot texnologiyalari, biznes, tibbiyot, gumanitar, filologik, jamiyatshunoslik va boshqa ko‘plab sohalarda ta’lim va tadqiqot ishlarini olib boradi. Bakalavriat, magistratura va doktoranturada tahsil olayotgan talabalar soni 14 000 ga yaqin.
Ajou universiteti 330 dan ortiq universitetlar bilan hamkorlik qiladi. Universitet xalqaro talabalar almashinuv dasturlari, xalqaro summer-school, koreys tili va madaniyat dasturlarini taklif qiladi.
Ajou universitetining O‘zbekistondagi filiali 2020-yildan faoliyat boshlagan. Unda arxitektura, qurilish muhandisligi, elektr va kompyuter injiniringi, IT biznes, til va boshqa yo‘nalishlarda bakalavr darajasida ta’lim beriladi.
Ajou universiteti — Janubiy Koreyada tan olingan va xalqaro darajadagi reytinglarda faol ishtirok etadi. Universitetda ta’lim sifati, ilmiy faoliyat va xalqaro hamkorlikka katta e’tibor qaratiladi. Yangi “Vision 4.0” strategiyasi doirasida ta’lim, tadqiqot va sanoat bilan hamkorlik kuchaytirilgan. Garvard, Yel, Stenford kabi dunyoning nufuzli universitetlari va yirik kompaniyalar bilan turli
loyihalarni amalga oshiradi.
Ajou universitetining 17-prezidenti, transport tizimlari muhandisligi professori Choi Ki-Ju universitetning “innovatsiya va kelajakga yo‘naltirilgan” rivojlanish strategiyasi — xalqaro aloqalarni kengaytirish, yangi fakultet va dasturlar ochish, sanoat bilan hamkorlikni mustahkamlash kabi sa’y-harakatlarni faol amalga oshirmoqda. U mehmonlar uchun universitetda ta’lim jarayonlarini raqamlashtirish, bunda sun’iy intellektdan foydalanish borasidagi ishlar haqida taqdimot o‘tkazdi. So‘ngra ishtirokchilar Ajou universiteti infratuzilmasi, zamonaviy laboratoriyalari va tadqiqot markazlari bilan tanishdilar hamda o‘zaro aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha takliflar bilan almashdilar.
Navbatdagi manzil Samsung kompaniyasi muzeyi bo‘ldi. Muzeyda kompaniya tarixi va hozirgi kunini aks ettiruvchi eksponatlar, mahsulotlar va erishilgan natijalarga oid materiallar taqdim etilgan. Forum ishtirokchilariga ushbu mashhur kompaniya tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar, ishlab chiqarish jarayonida qo‘llanilayotgan zamonaviy texnologiyalar hamda erishilayotgan yutuqlar haqida batafsil ma’lumot berildi. Shuningdek, kompaniya tomonidan ishlab chiqarilgan va ta’lim jarayonida foydalaniladigan texnik vositalar va qurilmalar namoyish etildi.

According to the forum’s agenda, participants visited Ajou University in Korea on December 5, 2025.
For reference: Ajou University is a private research university founded in 1973. It offers education and conducts research in engineering, information technology, business, medicine, humanities, linguistics, social sciences, and many other fields. The university has nearly 14,000 students across bachelor's, master's, and doctoral programs.
Ajou University cooperates with more than 330 universities worldwide. It offers international exchange programs, summer schools, and Korean language and culture programs.
The Uzbekistan branch of Ajou University began operating in 2020. It offers bachelor's degree programs in architecture, civil engineering, electrical and computer engineering, IT business, language studies, and other fields.
Ajou University is recognized in South Korea and actively participates in international rankings. The university places strong emphasis on education quality, scientific research, and international cooperation. Under its new “Vision 4.0” strategy, collaboration with industry, academic innovation, and research initiatives have been strengthened. Ajou University carries out various projects with such prestigious institutions as Harvard, Yale, and Stanford, as well as major global companies.
The 17th President of Ajou University, Professor Choi Ki-Ju (specializing in transport systems engineering), is actively implementing the university’s development strategy focused on innovation and future-oriented growth — expanding international partnerships, opening new faculties and programs, and strengthening cooperation with industry. He gave a presentation for the guests on the digitalization of the university’s educational processes, including the use of artificial intelligence. Participants then toured the university’s infrastructure, modern laboratories, and research centers, and exchanged proposals for strengthening mutual cooperation.
The next destination was the Samsung company museum. The museum displays exhibits representing the company’s history, present-day achievements, products, and technological advancements. Forum participants received detailed information about the company’s activities, the modern technologies applied in production, and its accomplishments. Technical devices and tools produced by Samsung and used in educational processes were also demonstrated.