2024-yilda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Delegatsiyasi Yevropa kuni doirasida Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikning 30 yilligini nishonlaydi. Shu munosabat bilan maxsus bayram tadbirlari tashkil etilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston bilan hamkorlikning 30 yilligiga bag‘ishlangan Yevropa Ittifoqi festivali 2024-yil 18-may, shanba kuni soat 14:00 da Toshkent Botanika bog‘ida o‘z eshiklarini jamoatchilikka ochadi.
Dastur avvalida Yevropa Ittifoqi va Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlar, ya’ni Yevropa Jamoasi tomonidan moliyalashtirilgan loyihalar koʻrgazmasi taqdim etiladi.
Koʻrgazma bilan bir vaqtda oʻtkaziladigan Festival tadbirlari oilalar, bolalar va yoshlar uchun moslashtirilgan jonli dasturni taklif etadi. Yevropa Ittifoqiga oid viktorinalar, jamoaviy o‘yinlar, badiiy mahorat darslari va turli zonalarda – Mindscape, Sport, Dance and Arts – Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi madaniy hamkorlik ramzi bo‘lgan, almashinuv va intellektual hamkorlikni rag‘batlantiruvchi o‘yinlar va bayramlarni o‘z ichiga oladi.
Yevropa Ittifoqi festivali va ko‘rgazmasi Botanika bog‘i amfiteatrida soat 17:30 da bo‘lib o‘tadigan Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston hamkorligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Gala-konsert bilan yakunlanadi. Tadbirda Sahar Group, Vasilisa Naypak, Elyorbek Meliboev, Sabina Mustaeva, “Marokand” guruhi, “Hooligans” guruhi va DJ King Macarella kabi ko'tarilayotgangan yulduzlar va taniqli aktyorlarni o'z ichiga olgan jo'shqin ijrochilarning hayajonli tarkibi ishtirok etadi.
Tadbir jamoatchilik uchun ochiq va kirish bepul.
Ma'lumot uchun: Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o'rtasidagi hamkorlik 1994-yilda oʻrnatilgan. Yevropa Ittifoqi 27 Yevropa davlatining iqtisodiy va siyosiy ittifoqidir. U hammaning manfaatini koʻzlab, butun dunyo boʻylab barqaror ijtimoiy, ekologik va iqtisodiy rivojlanishni ragʻbatlantirish maqsadida faoliyat yuritadi

В 2024 году Представительство Европейского Союза в Узбекистане отметит 30-летие сотрудничества Европейского Союза и Республики Узбекистан в рамках Дня Европы. В связи с этим запланированы специальные праздничные мероприятия.
Фестиваль Евросоюза, посвященный 30-летию сотрудничества с Узбекистаном, откроет свои двери для публики в субботу, 18 мая 2024 года, в 14:00 в Ташкентском ботаническом саду.
В начале программы будет представлена ​​выставка проектов, финансируемых Европейским Союзом и государствами-членами Европейского Союза, то есть Европейским Сообществом.
Одновременно с выставкой мероприятия Фестиваля предлагают живую программу, адаптированную для семей, детей и молодежи. Викторины о Европейском Союзе, командные игры, художественные мастер-классы и различные зоны – Mindscape, Sport, Dance и Arts – символизирующие культурное сотрудничество между Европейским Союзом и Узбекистаном, поощряющие обмен и интеллектуальное сотрудничество, включают игры и праздники.
Фестиваль и выставка Евросоюза завершится гала-концертом, посвященным 30-летию сотрудничества Евросоюза и Узбекистана, который пройдет в амфитеатре Ботанического сада в 17:30. В мероприятии примет участие захватывающий состав ярких исполнителей, в том числе восходящие звезды и признанные артисты, такие как Sahar Group, Василиса Найпак, Эльёрбек Мелибоев, Сабина Мустаева, Marokand Group, Hooligans Group и DJ King Macarella.
Мероприятие открытое для публики, вход бесплатный.
Для информации: сотрудничество между Европейским Союзом и Узбекистаном было налажено в 1994 году. Европейский Союз — экономический и политический союз 27 европейских стран. Он работает над содействием устойчивому социальному, экологическому и экономическому развитию во всем мире на благо всех.