2024-yilda Yevropa Ittifoqining O‘zbekistondagi Delegatsiyasi Yevropa kuni doirasida Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikning 30 yilligini nishonlaydi. Shu munosabat bilan maxsus bayram tadbirlari tashkil etilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekiston bilan hamkorlikning 30 yilligiga bag‘ishlangan Yevropa Ittifoqi festivali 2024-yil 18-may, shanba kuni soat 14:00 da Toshkent Botanika bog‘ida o‘z eshiklarini jamoatchilikka ochadi.
Dastur avvalida Yevropa Ittifoqi va Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlar, ya’ni Yevropa Jamoasi tomonidan moliyalashtirilgan loyihalar koʻrgazmasi taqdim etiladi.
Koʻrgazma bilan bir vaqtda oʻtkaziladigan Festival tadbirlari oilalar, bolalar va yoshlar uchun moslashtirilgan jonli dasturni taklif etadi. Yevropa Ittifoqiga oid viktorinalar, jamoaviy o‘yinlar, badiiy mahorat darslari va turli zonalarda – Mindscape, Sport, Dance and Arts – Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o‘rtasidagi madaniy hamkorlik ramzi bo‘lgan, almashinuv va intellektual hamkorlikni rag‘batlantiruvchi o‘yinlar va bayramlarni o‘z ichiga oladi.
Yevropa Ittifoqi festivali va ko‘rgazmasi Botanika bog‘i amfiteatrida soat 17:30 da bo‘lib o‘tadigan Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston hamkorligining 30 yilligiga bag‘ishlangan Gala-konsert bilan yakunlanadi. Tadbirda Sahar Group, Vasilisa Naypak, Elyorbek Meliboev, Sabina Mustaeva, “Marokand” guruhi, “Hooligans” guruhi va DJ King Macarella kabi ko'tarilayotgangan yulduzlar va taniqli aktyorlarni o'z ichiga olgan jo'shqin ijrochilarning hayajonli tarkibi ishtirok etadi.
Tadbir jamoatchilik uchun ochiq va kirish bepul.
Ma'lumot uchun: Yevropa Ittifoqi va O‘zbekiston o'rtasidagi hamkorlik 1994-yilda oʻrnatilgan. Yevropa Ittifoqi 27 Yevropa davlatining iqtisodiy va siyosiy ittifoqidir. U hammaning manfaatini koʻzlab, butun dunyo boʻylab barqaror ijtimoiy, ekologik va iqtisodiy rivojlanishni ragʻbatlantirish maqsadida faoliyat yuritadi

In 2024, the European Union Delegation to Uzbekistan will mark the 30th anniversary of EU-Uzbekistan cooperation during Europe Day. Special festivities have been planned for this celebration.
The European Union festival, commemorating 30 years of partnership with Uzbekistan, will be open to the public on Saturday, May 18, 2024, at 14:00 in the Tashkent Botanical Garden.
The program will launch with an exhibition showcasing projects funded by the European Union and its member states, the European Community.
Alongside the exhibition, the festival will feature live events tailored for families, children, and youth. Activities will include quizzes about the European Union, team games, art workshops, and various thematic zones—Mindscape, Sport, Dance, and Arts—symbolizing the cultural collaboration between the EU and Uzbekistan and fostering exchange and intellectual cooperation.
The festival and exhibition will culminate in a grand concert celebrating the 30th anniversary of EU-Uzbekistan cooperation, held at the Botanical Garden amphitheater at 17:30. The concert will showcase an exciting lineup of performers, including rising stars and well-known acts such as Sahar Group, Vasilisa Naypak, Elyorbek Meliboev, Sabina Mustaeva, Marokand Group, Hooligans Group, and DJ King Macarella.
The event is open to everyone, and admission is free.
Background information: The cooperation between the European Union and Uzbekistan began in 1994. The European Union, comprising 27 European countries, works to promote sustainable social, environmental, and economic development globally for the benefit of all.