Madaniy-ma’rifiy tadbir doirasida O‘zbekistonning milliy merosi keng namoyish etildi
Tadbirda O‘zbekistonning tarixiy shaxslari, urf-odatlari, milliy liboslari, hunarmandchilik mahsulotlari namoyish etildi. Shuningdek, xalq cholg‘ulari sadolari ostida ijro etilgan kuy-qo‘shiqlar, milliy raqslar tadbirga o‘zgacha ruh bag‘ishladi.
Alohida e’tiborlisi, delegatsiya vakillari tomonidan tayyorlangan o‘zbek milliy taomi – palov ham mehmonlarga tortiq qilindi. Palovning xushbo‘y hidlari, mazasi va taqdimoti argentinalik mehmonlarda katta taassurot qoldirdi.
Buenos Aires universiteti vakillari ushbu tashrif va tadbirni yuksak baholadi hamda bu kabi madaniy loyihalarning doimiy bo‘lishi zarurligini ta’kidladilar.
Tadbir, shu bilan birga, 2025-yilda Samarqandda o‘tkaziladigan UNESCO Bosh Assambleyasining 43-yig‘ilishi arafasida O‘zbekistonning boy merosini xalqaro miqyosda targ‘ib qilishga xizmat qildi.

В рамках культурно-просветительского мероприятия была широко представлена национальная самобытность Узбекистана
На мероприятии были продемонстрированы исторические личности Узбекистана, его традиции, национальные костюмы и изделия народных ремёсел. Особую атмосферу создали музыкальные и танцевальные номера под аккомпанемент народных инструментов.
Особого внимания заслуживает угощение гостей узбекским национальным блюдом — пловом, приготовленным представителями делегации. Аромат, вкус и подача плова произвели яркое впечатление на аргентинских гостей.
Представители Университета Буэнос-Айреса высоко оценили этот визит и мероприятие, отметив важность регулярного проведения подобных культурных проектов.
Мероприятие также способствовало продвижению богатого наследия Узбекистана на международной арене в преддверии 43-й сессии Генеральной Ассамблеи ЮНЕСКО, которая состоится в 2025 году в Самарканде.