2023-yil 10-oktabr kuni OʻzDJTU rektori prof. Ilxomjon Tuxtasinov Ispaniyaning Kadiz universiteti xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektori Rafael Jiménez Castañeda hamda Universitetning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo xalqaro markazi – CUNEAC rahbari Andres Santana Arribasni qabul qildi. Uchrashuv davomida universitetda ispan tilining oʻqitilishi va mazkur davlat universitetlari bilan hamkorlik toʻgʻrisida maʼlumot berildi.Oʻzaro hamkorlikni rivojlanish, jumladan tilshunoslarni universitetimizga yuborish, sertifikat berish huquqi bilan ispan tili test markazini tashkil qilish borasidagi takliflar berildi.
Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor prof. G. Bakiyeva Kadiz universiteti bilan ilmiy sohada aloqalarni rivojlantirish, ikkita universitet diplomlari beriluvchi qoʻshma doktorantura dasturini yoʻlga qoʻyish boʻyicha takliflar bildirdi.
Rafael Jiménez Castañeda berilgan takliflarni qoʻllab-quvvatladi va Kadiz universiteti barcha sohalarda hamkorlik qilishga tayyorligi, qoʻshma doktorantura dasturlarini amalga oshirishi mumkinligini maʼlum qildi.
Uchrashuvdan soʻng, universitet rahbarlari ishtirokida Roman-german filologiyasi fakultetida tashkil etilgan Ispan-Oʻzbek tillari markazining tantanali ochilish tadbiri boʻlib oʻtdi.

Были выдвинуты полезные предложения
10 октября 2023 года ректор УзГУМЯ, проф. Ильхомжон Тухтасинов принял проректора по международному сотрудничеству Испанского университета Кадиса Рафаэля Хименеса Кастанеду и руководителя Международного центра Восточной Европы и Центральной Азии университета - CUNEAC Андреса Сантану Аррибаса. В ходе встречи была предоставлена ​​информация о преподавании испанского языка в университете и сотрудничестве с этими государственными университетами.
Были предложены развивать взаимное сотрудничество, в том числе направить лингвистов в наш университет, создать центр тестирования испанского языка с правом выдачи сертификатов.
Проректор по научной работе и инновациям проф. Г.Бакиева высказала предложения по развитию связей с Университетом Кадиса в научной сфере, созданию совместной докторской программы с дипломами двух университетов.
Рафаэль Хименес Кастаньеда поддержал предложения и заявил, что Университет Кадиса готов к сотрудничеству во всех сферах, для реализации совместных докторских программ.
После встречи состоялась торжественная церемония открытия испано-узбекского языкового центра, созданного на факультете романо-германской филологии с участием руководства университета.