“Notiqlik san’ati” tanlovi
22-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakultetida 24- marotaba oʻtkazilayotgan “Notiqlik san’ati” tanlovining  universitet bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlov talabalarning yapon tilida erkin va ravon nutq so‘zlash ko‘nikmalarini rivojlantirish, ularning notiqlik mahoratini oshirish, ijodiy va tanqidiy fikrlash salohiyatini namoyon etish maqsadida tashkil etildi.
Maʼlumot uchun, tanlovning avvalgi — saralash bosqichida 45 nafar talaba ishtirok etib, ulardan 14 nafari o‘z bilim va salohiyatini namoyish etgan holda universitet bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan edi.
Tanlovning final bosqichini Sharq filologiyasi fakulteti dekani Dilshod Djurayev ochib berib, ishtirokchilarga omad tiladi hamda tanlovning yoshlar bilimini oshirishdagi o‘rni va ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Final bosqichida talabalar yapon tilida notiqlik chiqishlari bilan ishtirok etib, belgilangan mavzu doirasida o‘z fikrlarini ravon va  ifodali tarzda bayon etdilar. Ishtirokchilarning nutqlari hakamlar hay’ati tomonidan baholanib, nutq madaniyati, talaffuz, mavzuni yoritish darajasi hamda savol-javobdagi faolligi asosiy mezonlar sifatida baholandi.
Tanlov yakunida fakultet dekani Dilshod Djurayev hamda yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari Ulug‘bek Nazarov tomonidan g‘olib talabalar e’lon qilindi.
Natijalarga ko‘ra:
1-o‘rin — Maxamataliyeva Navbaxor
2-o‘rin — Davronova Ruxshona
3-o‘rin — Oxunova Sevinch
Tanlovda 1-o‘rinni egallagan Maxamataliyeva Navbaxor “Notiqlik san’ati” tanlovining Respublika bosqichida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti nomidan ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.

“Art of Oratory” Competition
On January 22, the university stage of the 24th “Art of Oratory” competition was held at the Faculty of Oriental Philology of the Uzbekistan State World Languages University.
The competition was organized to develop students’ skills in speaking Japanese fluently and confidently, enhance their oratory abilities, and demonstrate their creative and critical thinking potential.
For reference, at the previous — preliminary — stage, 45 students participated, and 14 of them showcased their knowledge and skills to qualify for the university stage.
The final stage was opened by the Dean of the Faculty of Oriental Philology, Dilshod Djurayev, who wished participants success and highlighted the importance of the competition in expanding youth knowledge.
In the final, students delivered speeches in Japanese, clearly and fluently presenting their ideas within the given topic. The participants’ speeches were evaluated by a panel of judges based on speech culture, pronunciation, topic coverage, and activity during Q&A sessions.
At the end of the competition, the Dean Dilshod Djurayev and the Deputy Dean for Youth and Spiritual-Educational Affairs Ulugbek Nazarov announced the winners.
Results:
1st place — Maxamataliyeva Navbaxor
2nd place — Davronova Ruxshona
3rd place — Oxunova Sevinch
The 1st-place winner, Maxamataliyeva Navbaxor, earned the right to represent the Uzbekistan State World Languages University at the national stage of the “Art of Oratory” competition.