“Notiqlik san’ati” tanlovi
22-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Sharq filologiyasi fakultetida 24- marotaba oʻtkazilayotgan “Notiqlik san’ati” tanlovining  universitet bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tanlov talabalarning yapon tilida erkin va ravon nutq so‘zlash ko‘nikmalarini rivojlantirish, ularning notiqlik mahoratini oshirish, ijodiy va tanqidiy fikrlash salohiyatini namoyon etish maqsadida tashkil etildi.
Maʼlumot uchun, tanlovning avvalgi — saralash bosqichida 45 nafar talaba ishtirok etib, ulardan 14 nafari o‘z bilim va salohiyatini namoyish etgan holda universitet bosqichiga yo‘llanmani qo‘lga kiritgan edi.
Tanlovning final bosqichini Sharq filologiyasi fakulteti dekani Dilshod Djurayev ochib berib, ishtirokchilarga omad tiladi hamda tanlovning yoshlar bilimini oshirishdagi o‘rni va ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Final bosqichida talabalar yapon tilida notiqlik chiqishlari bilan ishtirok etib, belgilangan mavzu doirasida o‘z fikrlarini ravon va  ifodali tarzda bayon etdilar. Ishtirokchilarning nutqlari hakamlar hay’ati tomonidan baholanib, nutq madaniyati, talaffuz, mavzuni yoritish darajasi hamda savol-javobdagi faolligi asosiy mezonlar sifatida baholandi.
Tanlov yakunida fakultet dekani Dilshod Djurayev hamda yoshlar masalalari va ma’naviy-ma’rifiy ishlar bo‘yicha dekan o‘rinbosari Ulug‘bek Nazarov tomonidan g‘olib talabalar e’lon qilindi.
Natijalarga ko‘ra:
1-o‘rin — Maxamataliyeva Navbaxor
2-o‘rin — Davronova Ruxshona
3-o‘rin — Oxunova Sevinch
Tanlovda 1-o‘rinni egallagan Maxamataliyeva Navbaxor “Notiqlik san’ati” tanlovining Respublika bosqichida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti nomidan ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritdi.

Конкурс «Искусство ораторского мастерства»
22 января на факультете восточной филологии Узбекского государственного университета мировых языков прошёл университетский этап 24-го конкурса «Искусство ораторского мастерства».
Данный конкурс был организован с целью развития у студентов навыков свободной и беглой речи на японском языке, повышения ораторского мастерства, а также проявления творческого и критического мышления.
Для справки: на предыдущем — отборочном этапе — приняли участие 45 студентов, из которых 14 показали свои знания и потенциал и получили право участвовать в университетском этапе.
Финальный этап конкурса открыл декан факультета восточной филологии Дилшод Джураев, пожелал участникам удачи и особо подчеркнул значение конкурса в повышении знаний молодежи.
В финале студенты выступали с ораторскими речами на японском языке, выразительно и бегло излагая свои мысли в рамках заданной темы. Выступления участников оценивались жюри по следующим критериям: культура речи, произношение, раскрытие темы и активность в ответах на вопросы.
По завершении конкурса декан факультета Дилшод Джураев и заместитель декана по вопросам молодежи и духовно-просветительской работы Улугбек Назаров объявили победителей.
Результаты:
1 место — Махаматалиева Навбахор
2 место — Давронова Рухшона
3 место — Охунова Севинч
Победительница 1-го места Махаматалиева Навбахор получила право представлять Узбекский государственный университет мировых языков на республиканском этапе конкурса «Искусство ораторского мастерства».