O‘zbekiston Respublikasi hududida faoliyat ko‘rsatayotgan oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan talabalarning xorijiy tillar bo‘yicha bilimlari, qobiliyatlarini namoyon etish, iste’dodlarini ro‘yobga chiqarish, iqtidorli yoshlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, ularni munosib taqdirlash hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 15-iyuldagi 247-sonli “Respublika oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida xorijiy tillar (ingliz, nemis, fransuz, italyan, ispan, koreys, xitoy, yapon, arab) fan olimpiadasini o‘tkazish to‘g‘risida”gi buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Respublika oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida xorijiy tillar (ingliz, nemis, fransuz, italyan, ispan, koreys, xitoy, yapon, arab) fan olimpiadasi tashkil etilmoqda.
Mazkur fan olimpiadasi 26-27-sentabr kunlari  O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida bo‘lib o‘tadi. Olimpiadani o‘tkazish uchun universitetda tayyorgarlik jarayonlari qizg‘in davom etmoqda.
Xorijiy tillar fan olimpiadasiga ingliz, nemis, fransuz, italyan, ispan, koreys, xitoy, yapon, arab tillari bo‘yicha  yetuk  tajribaga ega  xalqaro darajadagi mutaxassislar hakamlik uchun jalb etilgan bo‘lib, bugun 24-sentabr kuni malakali mahalliy va xorijiy mutaxassislardan iborat  hakamlar hay’ati a’zolariFarg‘ona, Andijon, Namangan va Samarqand viloyatidan  universitetga tashrif buyurdi.

В целях обеспечения знаний иностранных языков, умений и навыков студентов, обучающихся в высших учебных заведениях, действующих на территории Республики Узбекистан, реализации их талантов, всесторонней поддержки талантливой молодежи, ее достойного поощрения и обеспечения надлежащего обучения, в соответствии с постановлением Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан № 247 от 15 июля 2024 года между иностранные языки (английский, немецкий, французский, итальянский, испанский, корейский, китайский, японский, в Узбекском государственном университете мировых языков организуется олимпиада по иностранным языкам (английский, немецкий, французский, итальянский, испанский, корейский, китайский, японский, арабский) среди студентов высших учебных заведений республики.
Олимпиада по науке пройдет 26-27 сентября в Узбекском государственном университете мировых языков. Подготовка к проведению Олимпиады в вузе идет полным ходом.
Для судейства предметной олимпиады по иностранным языкам были привлечены специалисты международного уровня с большим опытом работы на английском, немецком, французском, итальянском, испанском, корейском, китайском, японском, арабском языках.сегодня 24 сентября члены жюри, состоящего из квалифицированных отечественных и зарубежных специалистов, посетили университет из Ферганской, Андижанской, Наманганской и Самаркандской областей.