24-mart kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Ozarbayjon Tillar universiteti (OTU) Roman tillari tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi mudiri, PhD, dotsent Ulfat Zakir o‘g‘li Ibrohim tomonidan seminar-trening tashkil etildi.
Mazkur tadbir O‘zDJTU va OTU o‘rtasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, tenglikni ta’minlash va jamiyatni taraqqiy ettirish maqsadida 2023-yil 21-dekabr kuni imzolangan anglashinuv memorandumi hamda 2025-yil 19-mart kuni tuzilgan shartnoma doirasida boʻlib oʻtdi.
Seminar-trening Fransuz tili nazariy fanlar kafedrasi mudiri G. Raximova tashabbusi bilan tashkil etildi.
Dastur davomida professor-o‘qituvchilar, talabalar va magistrlar uchun “Influence de l’IA dans l’enseignement des langues” (Til o‘qitishda sun’iy intellektning ta’siri) mavzusida qiziqarli ma’ruzalar o‘qildi va amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Seminar ilm-fan va ta’lim sohasida hamkorlikni rivojlantirish, doktorantlar va ilmiy-pedagogik xodimlar uchun akademik mobillik dasturlarini amalga oshirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.

Семинар-тренинг в Узбекском государственном университете мировых языков
24 марта в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся семинар-тренинг, организованный заведующим кафедрой теории и практики перевода романских языков Азербайджанского университета языков (АУЯ), PhD, доцентом Ульфатом Закиром оглы Ибрагимом.
Данное мероприятие было проведено в рамках меморандума о взаимопонимании, подписанного между УзГУМЯ и АУЯ 21 декабря 2023 года, а также договора, заключенного 19 марта 2025 года, с целью развития международного сотрудничества, обеспечения равенства и содействия прогрессу общества.
Семинар-тренинг был организован по инициативе заведующей кафедрой теоретических дисциплин французского языка Г. Рахимовой.
В ходе программы для профессорско-преподавательского состава, студентов и магистрантов были прочитаны интересные лекции и проведены практические занятия по теме «Влияние искусственного интеллекта на преподавание языков».
Семинар стал важным шагом в развитии сотрудничества в сфере науки и образования, а также в реализации программ академической мобильности для докторантов и научно-педагогических работников.