"O‘zbek sinologlar simpoziumi"
Joriy yilning 2-fevral kuni Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan O‘zbekistonda ilk bor "O‘zbek sinologlar simpoziumi" bo'lib o'tdi.
Unda Xitoy Xalq Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi janob Yu Jun qatnashuvchilarni oy taqvimi bo‘yicha nishonlanayotgan yangi yil bilan qutladi va O‘zbekistonda "Sinologlar assotsiatsiyasi" ish boshlaganini ma‘lum qildi. Shu munosabat bilan elchi o‘zbek xitoyshunoslariga o'z faoliyatlarida muvaffaqiyat tiladi.
Simpoziumda, shuningdek, OʻzDJTU Sharq filologiyasi fakulteti Xitoy filologiyasi kafedrasi mudiri, PhD Shahnoza Xakimova  O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida xitoy tilini o'qitishga berilayotgan e‘tibor va kelgusida ushbu faoliyatni yanada rivojlantirish uchun qilinishi lozim bo'lgan masalalar bo'yicha ma‘ruza qildi.

2 февраля текущего года посольством Китайской Народной Республики в Узбекистане был проведен первый в Узбекистане "Симпозиум узбекских синологов".
На нем Чрезвычайный и Полномочный Посол Китайской Народной Республики в Узбекистане г-н Ю Цзюнь поздравил участников с Новым годом, который отмечается по лунному календарю, и сообщил, что в Узбекистане начала работу "Ассоциация синологов". В связи с этим посол пожелал узбекским китайским ученым успехов в их деятельности.
Также на симпозиуме заведующая кафедрой китайской филологии факультета восточной филологии УзГУМЯ, доктор философии Шахноза Хакимова выступила с докладом о внимании, уделяемом преподаванию китайского языка в Узбекском государственном университете мировых языков, и о том, что необходимо сделать для дальнейшего развития этой деятельности.