15-aprel kuni Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan Oʻzbekiston – Tojikiston Oliy taʼlim muassasalari rektorlarining II forumi oʻz ishini boshladi.
Ayni paytda mazkur forumda, OʻzDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov ham ishtirok etmoqda.
“2030-yil: Oʻzbekiston va Tojikistonda oliy taʼlim va ilm-fanni rivojlantirishning ustuvor yoʻnalishlari” mavzusidagi anjumanda Tojikiston Respublikasi Taʼlim va fan vaziri Rahim Saidzoda boshchiligida tashrif buyurgan 30 ga yaqin nufuzli oliy taʼlim muassasalari rektorlaridan iborat delegatsiya va Oʻzbekiston tomonidan esa 50 dan ortiq oliy taʼlim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar masʼullari ishtirok etmoqda.

15 апреля в Ташкентском государственном экономическом университете начал свою работу II Форум ректоров вузов Узбекистана и Таджикистана, организованный Министерством высшего образования, науки и инноваций.
В форуме принял участие ректор УзГУМЯ Ильхомжон Тухтасинов.
На конференции на тему “2030 год: приоритетные направления развития высшего образования и науки в Узбекистане и Таджикистане" присутствовала делегация из около 30 ректоров престижных высших учебных заведений во главе с министром образования и науки Республики Таджикистан Рахимом Сайдзодой, а со стороны Узбекистана — более 50 руководителей высших учебных заведений, министерств и ведомств.
По итогам форума было подписано более 50 меморандумов о взаимопонимании, соглашений и дорожных карт.