O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Siyan politexnika universitetiga tashrifi
2025-yil 21-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi – xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, talabalar amaliyoti bo‘limi boshlig‘i T. Ismailov hamda “Yapon filologiyasi” kafedrasi mudiri N. Xamidova Xitoy Xalq Respublikasining Siyan (Xi’an) shahridagi Siyan Politexnika universiteti (XPU)ga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida xalqaro ishlar bo‘yicha prorektor A. Nasirov XPU vitse-prezidenti Maa Wanqing, gumanitar-ijtimoiy fanlar maktabi dekani Chen Lixia va menedjment maktabi dekani Zhang Keying bilan samarali muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvlar davomida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi:
Xitoy tili, xalqaro jurnalistika hamda xalqaro aloqalar yo‘nalishlarida qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish va joriy etish;
O‘quv va ilmiy loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirish;
O‘zDJTU talabalari, o‘qituvchilari va ilmiy xodimlarining malaka oshirishi, amaliyot o‘tashi, dissertatsiya ustida ishlashi, shuningdek, qisqa va uzoq muddatli o‘quv dasturlarida ishtirok etishi uchun grant va stipendiyalar ajratish;
Dolzarb mavzular bo‘yicha xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminarlar, vebinarlar va treninglarni tashkil etish hamda ularda qatnashish;
Sun’iy intellekt va zamonaviy IT texnologiyalardan foydalanilgan ta’lim platformalarini ishlab chiqish.
Tashrif doirasida O‘zDJTU delegatsiyasi XPU kampuslari, kutubxonasi, universitet muzeyi hamda sport inshootlari bilan yaqindan tanishtirildi.

Визит делегации Узбекского государственного университета мировых языков в Сианьский политехнический университет
21 мая 2025 года делегация Узбекского государственного университета мировых языков (УзГУМЯ) в составе проректора по международному сотрудничеству А. Насирова, начальника отдела студенческой практики Т. Исмаилова и заведующей кафедрой «Японская филология» Н. Хамидовой посетила Сианьский политехнический университет (XPU) в городе Сиань Китайской Народной Республики.
В ходе визита проректор по международным делам А. Насиров провёл продуктивные переговоры с вице-президентом XPU Ма Ваньцином, деканом школы гуманитарных и социальных наук Чэнь Лисей и деканом школы менеджмента Чжан Кэином.
В ходе встреч были достигнуты договорённости о сотрудничестве по следующим направлениям:
• Разработка и внедрение совместных образовательных программ по китайскому языку, международной журналистике и международным отношениям;
• Совместная разработка и реализация учебных и научных проектов;
• Выделение грантов и стипендий для повышения квалификации, прохождения практики, выполнения диссертационных работ, а также участия студентов, преподавателей и научных сотрудников УзГУМЯ в краткосрочных и долгосрочных учебных программах;
• Организация и участие в международных научно-практических конференциях, семинарах, вебинарах и тренингах по актуальным темам;
• Разработка образовательных платформ с применением искусственного интеллекта и современных ИТ-технологий.
В рамках визита делегация УзГУМЯ ознакомилась с кампусами XPU, библиотекой, университетским музеем и спортивными сооружениями.