O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasining Siyan politexnika universitetiga tashrifi
2025-yil 21-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti delegatsiyasi – xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, talabalar amaliyoti bo‘limi boshlig‘i T. Ismailov hamda “Yapon filologiyasi” kafedrasi mudiri N. Xamidova Xitoy Xalq Respublikasining Siyan (Xi’an) shahridagi Siyan Politexnika universiteti (XPU)ga tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida xalqaro ishlar bo‘yicha prorektor A. Nasirov XPU vitse-prezidenti Maa Wanqing, gumanitar-ijtimoiy fanlar maktabi dekani Chen Lixia va menedjment maktabi dekani Zhang Keying bilan samarali muzokaralar olib bordi.
Uchrashuvlar davomida quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi:
Xitoy tili, xalqaro jurnalistika hamda xalqaro aloqalar yo‘nalishlarida qo‘shma ta’lim dasturlarini ishlab chiqish va joriy etish;
O‘quv va ilmiy loyihalarni birgalikda ishlab chiqish va amalga oshirish;
O‘zDJTU talabalari, o‘qituvchilari va ilmiy xodimlarining malaka oshirishi, amaliyot o‘tashi, dissertatsiya ustida ishlashi, shuningdek, qisqa va uzoq muddatli o‘quv dasturlarida ishtirok etishi uchun grant va stipendiyalar ajratish;
Dolzarb mavzular bo‘yicha xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyalar, seminarlar, vebinarlar va treninglarni tashkil etish hamda ularda qatnashish;
Sun’iy intellekt va zamonaviy IT texnologiyalardan foydalanilgan ta’lim platformalarini ishlab chiqish.
Tashrif doirasida O‘zDJTU delegatsiyasi XPU kampuslari, kutubxonasi, universitet muzeyi hamda sport inshootlari bilan yaqindan tanishtirildi.

Visit of the Delegation from Uzbekistan State World Languages University to Xi’an Polytechnic University
On May 21, 2025, a delegation from Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU), consisting of Vice-Rector for International Cooperation A. Nasirov, Head of the Student Internship Department T. Ismailov, and Head of the “Japanese Philology” Department N. Khamidova, visited Xi’an Polytechnic University (XPU) in Xi’an, People's Republic of China.
During the visit, Vice-Rector A. Nasirov held productive discussions with XPU Vice President Ma Wanqing, Dean of the School of Humanities and Social Sciences Chen Lixia, and Dean of the School of Management Zhang Keying.
The meetings resulted in agreements on cooperation in the following areas:
• Development and implementation of joint educational programs in Chinese language, international journalism, and international relations;
• Joint development and implementation of educational and scientific projects;
• Allocation of grants and scholarships for UzSWLU students, faculty, and researchers to undertake internships, training, dissertation research, and participate in short- and long-term study programs;
• Organization and participation in international scientific-practical conferences, seminars, webinars, and trainings on relevant topics;
• Development of educational platforms utilizing artificial intelligence and modern IT technologies.
As part of the visit, the UzSWLU delegation was introduced to XPU’s campuses, library, university museum, and sports facilities.