O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 1-fakulteti Umumiy tilshunoslik kafedrasida tashkil etilgan "Zulfiyaxonim izdoshiman" nomli ilmiy to‘garakning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ilmiy to‘garak maqsadi: 1999-yil tashkil etilgan, har yili Respublikamiz hududlarida keng miqyosda o‘tkaziladigan Zulfiya nomidagi davlat mukofoti yo‘nalishlari, bosqichlari, qanday hujjat tayyorlash uchun iqtidorli talaba-qizlarga kerakli bilimlarni berib borish
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida ilmiy salohiyati yuqori bo‘lgan kadrlarni shakllantirish borasida o‘z hissasini qo‘shib kelayotgan Umumiy tilshunoslik kafedrasi mudiri, (DSc) professori Ra'no Madjidova to‘garakni ochib berdilar.
Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti sovrindori, to‘garak mas'uli Rohilabonu G‘o‘chchiyeva talabalarga ilmiy maqolaga mavzu tanlash va yozish bosqichlari haqida o‘quv-seminar tashkil qildi.

The opening ceremony of the scientific circle titled "I am a follower of Zulfiya Khonim" was held at the Department of General Linguistics, Faculty of English Language, Uzbekistan State University of World Languages
The opening ceremony of the scientific circle titled "I am a follower of Zulfiya Khonim" was held at the Department of General Linguistics, Faculty of English Language, Uzbekistan State University of World Languages.
The goal of the scientific circle: to provide talented female students with the necessary knowledge on the directions, stages, and documentation required for the Zulfiya State Award, established in 1999 and held annually across various regions of our country.
Professor Ra'no Madjidova, the head of the Department of General Linguistics and Doctor of Sciences, contributed to the formation of highly qualified personnel at the Uzbekistan State University of World Languages and officially opened the circle.
Zulfiya State Award laureate and head of the circle, Rohilabonu G'ochchiyeva, organized a training seminar for students on the stages of selecting a topic and writing scientific articles.