O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 8–9-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 30-aprel kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining navbatdagi 8–9-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishga universitet rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov raislik qildi.
Yig‘ilish kun tartibidan universitet faoliyatining muhim yo‘nalishlari o‘rin oldi. Jumladan, davlat hujjatlari ijrosi, jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash holati, talaba-yoshlar o‘rtasida huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olish, shuningdek, diniy ekstremizm va terrorizmga qarshi ma’naviy-ma’rifiy ishlar samaradorligi muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, investitsiya va grant mablag‘larini jalb etish, ta’lim xizmatlari eksportini kengaytirish, ota-onalar bilan hamkorlik ishlari hamda fakultet va kafedralarning 2026-yil I-chorakdagi faoliyati bo‘yicha hisobotlar tinglandi.
Yig‘ilishda aholi jismoniy faolligini oshirish, sportni ommalashtirish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi yuzasidan amalga oshirilgan ishlar ham ko‘rib chiqildi.
“Turli masalalar” qismida moliyaviy mablag‘lar sarfi, ilmiy tadqiqotlar, dissertatsiya mavzularini tasdiqlash, monografiyalarni nashrga tavsiya etish, xalqaro hamkorlik doirasidagi xizmat safarlari, talabalar tanlovlari hamda qabul parametrlariga oid qator muhim masalalar muhokama qilindi.
Shu bilan birga, bir qator professor-o‘qituvchilarni ilmiy unvonlarga tavsiya etish masalalari ko‘rib chiqildi va tegishli qarorlar qabul qilindi.

Состоялось 8–9-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков
30 апреля 2026 года в городе Ташкенте состоялось очередное 8–9-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков. Заседание проходило под председательством ректора университета, профессора Илхомжона Тухтасинова.
В повестку дня были включены важнейшие направления деятельности университета. В частности, были обсуждены исполнение государственных документов, состояние работы с обращениями физических и юридических лиц, профилактика правонарушений и преступности среди студентов, а также эффективность духовно-просветительской работы по противодействию религиозному экстремизму и терроризму.
Также были заслушаны отчёты по развитию международного сотрудничества, привлечению инвестиций и грантовых средств, расширению экспорта образовательных услуг, работе с родителями, а также деятельности факультетов и кафедр за I квартал 2026 года.
В ходе заседания также рассмотрены вопросы реализации задач по повышению физической активности населения и популяризации спорта.
В разделе «Разные вопросы» обсуждались расходы финансовых средств, научные исследования, утверждение тем диссертаций, рекомендации к изданию монографий, служебные командировки в рамках международного сотрудничества, студенческие конкурсы, а также параметры приёма.
Кроме того, были рассмотрены вопросы выдвижения ряда преподавателей на присвоение учёных званий и приняты соответствующие решения.
По итогам заседания по всем вопросам повестки были приняты соответствующие решения и определены приоритетные задачи на будущее.