O'zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori tomonidan ilmiy unvon sohiblari taqdirlandi
Joriy yilning 28-sentabr kuni O'zDJTU faollar zalida universitet rektori Ilhomjon Tuxtasinov ishtirokida universitet kengashi bo'lib o'tdi.
Dastur davomida o'z faoliyati davomida ko'plab muvaffaqqiyatlarga erishib kelayotgan o'qituvchilar, shuningdek, ilmiy daraja va unvon sohiblari rektor tomonidan diplom va qimmatbaho sovg'alar bilan taqdirlandi. Jumladan:
— “Ingliz tili funksional leksika” kafedrasi v.b.dotsenti 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chogʻishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligidan filologiya fanlari boʻyicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini beruvchi diplomni olganligi bilan Xolmurodova Madina Alisher qizi;
— “Ingliz tilini oʻqitish metodikasi №1” kafedrasi katta oʻqituvchisi 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chogʻishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligidan filologiya fanlari boʻyicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini beruvchi diplomni olganligi bilan Sheraliyeva Shirin Abdisalomovna;
— Tarjimonlik fakulteti oʻquv ishlar boʻyicha dekan muovini 10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chogʻishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligidan filologiya fanlari boʻyicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini beruvchi diplomni olganligi bilan Azzamov Yusufjon Radjabboy o'g'li noutbuk bilan;
— “Ingliz tilini oʻqitish metodikasi №1” kafedrasi mudiri, filologiya fanlari doktori, universitet professori Paluanova Xalifa Daribayevna FEP (Faculty Enrichment Program) granti asosida 2023-yil yanvar-may oylarida AQShning Shimoliy Karolina Uyilmington Universiteti ingliz tili kafedrasi «Faxriy professori» unvoni sohibasiga aylangani uchun maxsus estalik sovg'asi bilan taqdirlandi.
Xususan, Filolologiya fanlari doktori , professor, Jahon adabiyoti kafedrasi mudiri Xalliyeva Gulnoz Iskandarovna oʻzbek, turk, ingliz tillarida nashr qilgan “Qiyosiy adabiyotshunoslik” kitoblari va komparativistika yoʻnalishida innovatsion gʻoyasi uchun Oliy taʼlim, fan va innovatsiya vazirligining ilmiy loyihalar tanlovi gʻolibligini qo'lga kiritib, siyosiy adabiyotshunoslik boʻyicha ilmiy asarlari uchun Turkiyaning Anqara shahridagi komparativistika ilmiy markazi tomonidan sertifikat bilan taqdirlangani uchun;
— Filologiya fanlari doktori, dotsent Toʻrayeva Bahor Bahriddinnovna olima ayollar oʻrtasida oʻtkazilgan “Eng yaxshi innovatsion loyiha“ tanlovida BOBUR.COM platformasi uchun “Eng yaxshi dastur va ma'lumotlar bazasi muallifi” nominatsiyasi gʻolibi deb topilgani uchun taqdirlandi.
Yakunda O'zDJTU rektori universitetning barcha xodimlariga kelgusidagi ishlarda bundan-da katta muvaffaqqiyat va e'tiroflarga erishishini tilab, o'z samimiy tilaklarini bildirdi.

Holders of scientific titles were awarded by the rector of Uzbekistan State World Languages University
On September 28 of this year, the university council was held in the activist hall with the participation of the rector of the University, Ilkhomjon Tukhtasinov.
During the program, teachers who have achieved many achievements during their career, as well as holders of scientific degrees and ranks, were awarded diplomas and valuable gifts by the rector. Including:
— Associate professor Department of functional lexicon of English 10.00.06 — Kholmurodova Madina Alisherovna with a diploma granting a doctor of Philosophy (PhD) degree in Philological Sciences from the specialty of Comparative Literary Studies, Educational Linguistics and Translation Studies;
— Senior teacher of the Department OF methodology of teaching English №1 10.00.06 — with the receipt of a diploma from the specialty of Comparative Literary Studies, Educational Linguistics and Translation Studies, awarding the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in philological Sciences Sheraliyeva Shirin Abdisalomovna;
— Deputy dean for educational affairs of the Faculty of translation 10.00.06 — Azzamov Yusufjon Radjabboyevich, advanced Linguistics and Translation Studies with the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in philological Sciences awarded with laptop;
— The head of the Department of methodology of teaching English №1, doctor of Philological Sciences, professor Paluanova Khalifa Daribayevna was awarded a special gifts for becoming a holder of the rank of "Honorary Professor" of the Department of English at the University of North Carolina Wilmington, USA, in January-may 2023, on a grant from FEP (Faculty Enrichment Program).
In particular, Halliyeva Gulnoz Iskandarovna , doctor of Philolological Sciences, professor, Head of the Department of World Literature, won the competition of scientific projects of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation for book “Comparative literature” published in Uzbek, Turkish, English and innovative in the direction of comparativistics, and was awarded a certificate by the scientific center of comparativistics in Ankara, Turkey;
— Doctor of philological Sciences, Associate Professor Torayeva Bahor Bahriddinnovna won in the competition “Best Innovative Project " among women BOBUR.COM, she was awarded for being the winner of the “best program and database author” nomination for his platform.
At the end, the rector of UzSWLU expressed his sincere wishes to all teachers of the University, wishing them great success and recognition in future work.