Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida 14-yanvar Vatan himoyachilari kuni hamda Qurolli Kuchlari tashkil etilganligining 32 yilligi munosabati bilan "Movie Night" tashkil etildi.
Joriy yilning 16-yanvar sanasida Talabalarning bo'sh vaqtini mazmunli o'tkazish maqsadida  O'zbekiston davlat jahon tillari universitetida  "Movie night" tashkil qilindi. Talabalar  "O'zbek qizi"  nomli o'zbek filmini  sneklar va o'z do'stlari bilan birgalikda tomosha qilishdi.  Kinodagi real voqeaga asoslangan kadrlar barchaga manzur bo'ldi.

"Movie Night" was organized at Uzbekistan State World Languages ​University on January 14 in connection with the Day of Defenders of the Fatherland and the 32nd anniversary of the establishment of the Armed Forces.
On January 16 of this year, "Movie night" was organized at Uzbekistan State University of World Languages ​​in order to meaningfully spend students' free time. Students watched the Uzbek film "Uzbek girl" together with snacks and their friends. The footage based on the real event in the movie was enjoyed by all.