24-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida PRESSETT treningi o‘z ishini boshladi
Treningning asosiy maqsadi – o‘qituvchilarning kasbiy rivojlanish jarayonini mustahkamlash, reflektiv amaliyotlarni chuqur o‘rganish va ularni ta’lim jarayoniga tatbiq etishdan iborat.
Mazkur treningda Respublika OTMlarining 160 dan ortiq professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov va Britaniya Kengashining O‘zbekistondagi vakolatxonasi direktori Denise Waddingham kirish so‘zi bilan ochib berdi.
Trening davomida quyidagi mavzular muhokama qilinmoqda:
- CPD va reflektiv amaliyotlar tushunchasi
- Metodologik dars namunasi va tahlili
- Til o‘rganish darslarida refleksiya
- O‘qitish amaliyotida refleksiya va rejalashtirish
Treningda tajribali mutaxassislar – Nodira Isamuxamedova, Roza Ziryanova, Saida Irgasheva, Kamola Alimova va boshqalar ishtirok etib, o‘z tajribalari bilan bo‘lishdi.

24 февраля в Узбекском государственном университете мировых языков началась работа тренинга PRESSETT.
Основная цель тренинга – укрепление процесса профессионального развития преподавателей, глубокое изучение рефлексивных практик и их применение в образовательном процессе.
В тренинге приняли участие более 160 преподавателей из вузов Республики Узбекистан.
Мероприятие открылось с вступительного слова ректора УзГУМЯ Ильхомжона Тухтасинова и директора представительства Британского Совета в Узбекистане Дениз Уэддинхэм.
В ходе тренинга обсуждаются следующие темы:
- Понятие CPD и рефлексивных практик
- Методологический пример урока и его анализ
- Рефлексия в уроках по изучению языков
- Рефлексия и планирование в преподавательской практике
В тренинге приняли участие опытные специалисты – Нодира Исамуҳамедова, Роза Зирянова, Саида Иргашева, Камола Алимова и другие, которые поделились своим опытом.