O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi
19-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili integrallashgan kursi 3-kafedrasi tashabbusi hamda Indoneziyaning nufuzli Muhammadiyah Malang universiteti hamkorligida “Ta’lim, innovatsiya va siyosiy islohotlar orqali hamjamiyatlarni kuchaytirish: yanada adolatli va barqaror kelajak sari yo‘llar” mavzusida hamjamiyatni rivojlantirish bo‘yicha 12-xalqaro ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi.
Mazkur xalqaro anjuman ta’lim, innovatsiya va siyosiy islohotlarning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni, xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirish hamda zamonaviy ilmiy yondashuvlarni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
Anjumanni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Madaminovich Tuxtasinov ochib berdi. U o‘z nutqida zamonaviy ta’lim tizimini takomillashtirish, xalqaro ilmiy aloqalarni mustahkamlash va innovatsion tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri ekanini ta’kidladi.
Konferensiyada dunyoning turli davlatlaridan taniqli olimlar, ekspertlar va mutaxassislar ishtirok etdi. Jumladan, Muhammadiyah Malang universiteti vitse-rektori Akhsanul In’am, O‘zDJTU professori Rahimov Ganisher Xudoyqulovich, AQSH Davlat departamenti vakili va English Language Fellow dasturi eksperti Guiseppe Chiaramonte, Indoneziya universiteti dotsenti Yasmine Nasution, Rossiyaning Uzoq Sharq federal universiteti dotsenti Aristova Irina Leonidovna hamda Vengriyaning Debretsen universiteti professori Judit Kovács Molnárné o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Anjuman doirasida xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida memorandumlar imzolandi. Xususan, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Indoneziyaning Muhammadiyah Malang universiteti va Universitas Islam 45 Bekasi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolanishi tomonlar o‘rtasidagi ilmiy va akademik aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishi ta’kidlandi.
Shuningdek, konferensiya davomida ta’lim, tilshunoslik, metodika, sun’iy intellekt, ijtimoiy-gumanitar fanlar, iqtisodiyot, ekologiya va barqaror rivojlanish yo‘nalishlarida sho‘ba yig‘ilishlari ham tashkil etildi. Unda professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, doktorantlar hamda talabalar o‘z ilmiy ishlari va innovatsion loyihalari bilan ishtirok etdilar.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman tajriba almashish, ilg‘or ilmiy g‘oyalarni muhokama qilish hamda istiqboldagi samarali xalqaro hamkorlik uchun muhim akademik platforma sifatida e’tirof etildi.

An International Scientific and Practical Conference Was Held at Uzbekistan State World Languages University
On May 19, the 12th International Scientific and Practical Conference on community development entitled “Strengthening Communities through Education, Innovation, and Policy Reforms: Pathways toward a More Just and Sustainable Future” was organized at the initiative of the Department of Integrated English Course 3 of Uzbekistan State World Languages University in cooperation with the prestigious Muhammadiyah Malang University of Indonesia.
The conference focused on the role of education, innovation, and policy reforms in social development, the expansion of international academic cooperation, and the advancement of modern scientific approaches.
The conference was opened by the Rector of Uzbekistan State World Languages University, Doctor of Pedagogical Sciences and Professor Ilkhomjon Madaminovich Tukhtasinov. In his speech, he emphasized that improving the modern education system, strengthening international scientific relations, and supporting innovative initiatives are among today’s priority tasks.
The conference brought together distinguished scholars, experts, and specialists from various countries around the world. Among the speakers were Akhsanul In’am, Vice-Rector of Muhammadiyah Malang University; Professor Ganisher Khudoyqulovich Rahimov of UzSWLU; Giuseppe Chiaramonte, representative of the U.S. Department of State and expert of the English Language Fellow Program; Associate Professor Yasmine Nasution from the University of Indonesia; Associate Professor Irina Leonidovna Aristova from Far Eastern Federal University of Russia; and Professor Judit Kovács Molnárné from the University of Debrecen, Hungary.
Within the framework of the conference, memorandums aimed at further developing international cooperation were signed. In particular, it was noted that the signing of cooperation memorandums between Uzbekistan State World Languages University, Muhammadiyah Malang University, and Universitas Islam 45 Bekasi would elevate scientific and academic relations between the parties to a new level.
In addition, sectional meetings were organized during the conference in the fields of education, linguistics, methodology, artificial intelligence, social sciences and humanities, economics, ecology, and sustainable development. Professors, researchers, doctoral students, and students participated with their scientific studies and innovative projects.
The international scientific and practical conference was recognized as an important academic platform for exchanging experience, discussing advanced scientific ideas, and fostering promising international cooperation.