O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tdi
19-may kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetining Ingliz tili integrallashgan kursi 3-kafedrasi tashabbusi hamda Indoneziyaning nufuzli Muhammadiyah Malang universiteti hamkorligida “Ta’lim, innovatsiya va siyosiy islohotlar orqali hamjamiyatlarni kuchaytirish: yanada adolatli va barqaror kelajak sari yo‘llar” mavzusida hamjamiyatni rivojlantirish bo‘yicha 12-xalqaro ilmiy-amaliy anjuman tashkil etildi.
Mazkur xalqaro anjuman ta’lim, innovatsiya va siyosiy islohotlarning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni, xalqaro akademik hamkorlikni kengaytirish hamda zamonaviy ilmiy yondashuvlarni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
Anjumanni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Madaminovich Tuxtasinov ochib berdi. U o‘z nutqida zamonaviy ta’lim tizimini takomillashtirish, xalqaro ilmiy aloqalarni mustahkamlash va innovatsion tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri ekanini ta’kidladi.
Konferensiyada dunyoning turli davlatlaridan taniqli olimlar, ekspertlar va mutaxassislar ishtirok etdi. Jumladan, Muhammadiyah Malang universiteti vitse-rektori Akhsanul In’am, O‘zDJTU professori Rahimov Ganisher Xudoyqulovich, AQSH Davlat departamenti vakili va English Language Fellow dasturi eksperti Guiseppe Chiaramonte, Indoneziya universiteti dotsenti Yasmine Nasution, Rossiyaning Uzoq Sharq federal universiteti dotsenti Aristova Irina Leonidovna hamda Vengriyaning Debretsen universiteti professori Judit Kovács Molnárné o‘z ma’ruzalari bilan qatnashdi.
Anjuman doirasida xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida memorandumlar imzolandi. Xususan, O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti hamda Indoneziyaning Muhammadiyah Malang universiteti va Universitas Islam 45 Bekasi oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolanishi tomonlar o‘rtasidagi ilmiy va akademik aloqalarni yangi bosqichga olib chiqishi ta’kidlandi.
Shuningdek, konferensiya davomida ta’lim, tilshunoslik, metodika, sun’iy intellekt, ijtimoiy-gumanitar fanlar, iqtisodiyot, ekologiya va barqaror rivojlanish yo‘nalishlarida sho‘ba yig‘ilishlari ham tashkil etildi. Unda professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, doktorantlar hamda talabalar o‘z ilmiy ishlari va innovatsion loyihalari bilan ishtirok etdilar.
Xalqaro ilmiy-amaliy anjuman tajriba almashish, ilg‘or ilmiy g‘oyalarni muhokama qilish hamda istiqboldagi samarali xalqaro hamkorlik uchun muhim akademik platforma sifatida e’tirof etildi.

В Узбекский государственный университет мировых языков состоялась международная научно-практическая конференция
19 мая по инициативе кафедры интегрированного курса английского языка №3 Узбекского государственного университета мировых языков совместно с престижным университетом Muhammadiyah Malang (Индонезия) была организована XII Международная научно-практическая конференция по развитию сообщества на тему: «Укрепление сообществ через образование, инновации и политические реформы: пути к более справедливому и устойчивому будущему».
Данная международная конференция была посвящена вопросам роли образования, инноваций и политических реформ в развитии общества, расширения международного академического сотрудничества, а также развития современных научных подходов.
Конференцию открыл ректор Узбекский государственный университет мировых языков, доктор педагогических наук, профессор Илхомжон Мадаминович Тухтасинов. В своём выступлении он подчеркнул, что совершенствование современной системы образования, укрепление международных научных связей и поддержка инновационных инициатив являются одними из приоритетных задач современности.
В конференции приняли участие известные учёные, эксперты и специалисты из разных стран мира. В частности, со своими докладами выступили вице-ректор университета Muhammadiyah Malang Аксанул Инам, профессор УзГУМЯ Рахимов Ганишер Худойкулович, представитель Государственного департамента США и эксперт программы English Language Fellow Джузеппе Кьярамонте, доцент Университета Индонезии Ясмине Насутион, доцент Дальневосточного федерального университета России Ирина Леонидовна Аристова, а также профессор Дебреценского университета Венгрии Юдит Ковач Мольнарне.
В рамках конференции в целях дальнейшего развития международного сотрудничества были подписаны меморандумы. В частности, было отмечено, что подписание меморандумов о сотрудничестве между Узбекский государственный университет мировых языков, университетом Muhammadiyah Malang и высшим учебным заведением Universitas Islam 45 Bekasi (Индонезия) выведет научные и академические связи между сторонами на новый этап.
Кроме того, в ходе конференции были организованы секционные заседания по направлениям образования, лингвистики, методики, искусственного интеллекта, социально-гуманитарных наук, экономики, экологии и устойчивого развития. В них приняли участие профессора-преподаватели, исследователи, докторанты и студенты со своими научными работами и инновационными проектами.
Международная научно-практическая конференция была признана важной академической платформой для обмена опытом, обсуждения передовых научных идей и развития перспективного международного сотрудничества.