O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
26-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german filologiyasi fakulteti Fransuz tili nazariy fanlar kafedrasi tomonidan professor, filologiya fanlari doktori Yakubov Jamoliddin Abduvaliyevichning 70 yillik ilmiy va kasbiy faoliyatiga bag‘ishlangan “Zamonaviy tilshunoslikning dolzarb muammolari: ko‘p tillilik va madaniyatlararo muloqot” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 4-iyuldagi PQ-200-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 27-dekabrdagi 490-son buyrug‘i ijrosi doirasida tashkil etilib, unda Parij XIII Shimoliy Sorbonna Universiteti, Puatye Universiteti, Ozarbayjon Tillar Universiteti, Xalqaro Birdamlik va Taʼlim Assotsiatsiyasi (A.S.I.E.) va boshqa nufuzli taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Anjumanda tilshunoslik, lingvomadaniyatshunoslik, pragmalingvistika va lingvofolkloristika yo‘nalishlarida xorijiy tillarni o‘qitish jarayonini yanada takomillashtirish, zamonaviy tilshunoslikning nazariy va amaliy muammolarini muhokama qilish maqsad qilingan. Tadbir doirasida innovatsion yondashuvlar, madaniyatlararo muloqot, tarjimashunoslik, kompyuter va korpus lingvistikasi kabi dolzarb masalalar bo‘yicha fikr almashildi.
Konferensiya ishida yetuk olimlar, professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, doktorantlar va talabalar faol ishtirok etdilar. Anjuman oflayn va ZOOM platformasi orqali onlayn tarzda o‘tkazilib, viloyatlardagi va xorijdagi mutaxassislar ham o‘z ma’ruzalari bilan qatnashishdi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась международная научно-практическая конференция
26 апреля на факультете романско-германской филологии Узбекского государственного университета мировых языков кафедрой теоретических дисциплин французского языка была организована международная научно-практическая конференция на тему «Актуальные проблемы современной лингвистики: многоязычие и межкультурная коммуникация», посвящённая 70-летию научной и профессиональной деятельности профессора, доктора филологических наук Якубова Джамолиддина Абдувалиевича.
Конференция была проведена в рамках исполнения Постановления Президента Республики Узбекистан № PQ-200 от 4 июля 2023 года и приказа Министра высшего образования, науки и инноваций от 27 декабря 2024 года № 490. В работе конференции приняли участие представители таких престижных образовательных и научно-исследовательских учреждений, как Парижский XIII Университет Сорбонны-Север, Университет Пуатье, Азербайджанский университет языков, Международная ассоциация солидарности и образования (A.S.I.E.), а также других организаций.
В рамках конференции обсуждались теоретические и практические вопросы современной лингвистики, преподавания иностранных языков в направлениях лингвокультурологии, прагмалингвистики и лингвофольклористики. Участники обменялись мнениями по актуальным темам, таким как инновационные подходы, межкультурная коммуникация, переводоведение, компьютерная и корпусная лингвистика.
В работе конференции активно участвовали ведущие учёные, преподаватели, исследователи, докторанты и студенты. Мероприятие прошло как в офлайн-формате, так и в режиме онлайн через платформу ZOOM, что позволило привлечь участников из регионов и зарубежных стран.
По итогам мероприятия активным участникам были вручены электронные сертификаты. Материалы конференции будут опубликованы на платформе www.myscience.uz.