O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tdi
26-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Roman-german filologiyasi fakulteti Fransuz tili nazariy fanlar kafedrasi tomonidan professor, filologiya fanlari doktori Yakubov Jamoliddin Abduvaliyevichning 70 yillik ilmiy va kasbiy faoliyatiga bag‘ishlangan “Zamonaviy tilshunoslikning dolzarb muammolari: ko‘p tillilik va madaniyatlararo muloqot” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 4-iyuldagi PQ-200-son qarori hamda O‘zbekiston Respublikasi Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 27-dekabrdagi 490-son buyrug‘i ijrosi doirasida tashkil etilib, unda Parij XIII Shimoliy Sorbonna Universiteti, Puatye Universiteti, Ozarbayjon Tillar Universiteti, Xalqaro Birdamlik va Taʼlim Assotsiatsiyasi (A.S.I.E.) va boshqa nufuzli taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasalari vakillari ishtirok etdi.
Anjumanda tilshunoslik, lingvomadaniyatshunoslik, pragmalingvistika va lingvofolkloristika yo‘nalishlarida xorijiy tillarni o‘qitish jarayonini yanada takomillashtirish, zamonaviy tilshunoslikning nazariy va amaliy muammolarini muhokama qilish maqsad qilingan. Tadbir doirasida innovatsion yondashuvlar, madaniyatlararo muloqot, tarjimashunoslik, kompyuter va korpus lingvistikasi kabi dolzarb masalalar bo‘yicha fikr almashildi.
Konferensiya ishida yetuk olimlar, professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar, doktorantlar va talabalar faol ishtirok etdilar. Anjuman oflayn va ZOOM platformasi orqali onlayn tarzda o‘tkazilib, viloyatlardagi va xorijdagi mutaxassislar ham o‘z ma’ruzalari bilan qatnashishdi.

On April 26, the Department of Theoretical French Studies at the Faculty of Romance-Germanic Philology of Uzbekistan State World Languages University organized an international scientific-practical conference titled “Current Issues in Modern Linguistics: Multilingualism and Intercultural Communication”, dedicated to the 70th anniversary of the academic and professional career of Professor, Doctor of Philology Jamoliddin Abduvaliyevich Yakubov.
The event was held in accordance with Presidential Decree No. PQ-200 dated July 4, 2023, and the order of the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan No. 490 dated December 27, 2024. Representatives from prestigious institutions such as Paris XIII North Sorbonne University, Poitiers University, Azerbaijan University of Languages, the International Association for Solidarity and Education (A.S.I.E.), and other educational and research organizations took part in the event.
The conference focused on enhancing foreign language teaching through discussions on key areas of linguistics, including linguoculturology, pragmalinguistics, and linguistic folklore. Participants exchanged views on innovative approaches, intercultural communication, translation studies, and issues in computer and corpus linguistics.
Renowned scholars, professors, researchers, doctoral candidates, and students actively took part in the conference. The event was held in a hybrid format — both offline and via the ZOOM platform — enabling participation from regional and international experts.
At the conclusion of the event, active participants were awarded electronic certificates. The conference materials will be published on the platform www.myscience.uz.