O‘zbekiston–Ispaniya forumida muhim hamkorlik kelishuvlari imzolandi
Madrid shahrida bo‘lib o‘tayotgan O‘zbekiston–Ispaniya universitetlari rektorlari birinchi forumi ikki mamlakat oliy ta’lim muassasalari o‘rtasidagi akademik hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqdi.
Forum doirasida O‘zbekiston va Ispaniya oliy ta’lim muassasalari rahbarlari ishtirokida qator uchrashuvlar va muzokaralar o‘tkazilib, akademik hamkorlikni kengaytirish, qo‘shma ta’lim dasturlarini yo‘lga qo‘yish, ilmiy-tadqiqot faoliyatini rivojlantirish hamda talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvini kengaytirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Muloqotlar davomida universitetlar o‘rtasidagi mavjud aloqalarni mustahkamlash va yangi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilash bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Shuningdek, akademik mobillik, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, xalqaro konferensiyalarni tashkil etish hamda ta’lim jarayoniga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish bo‘yicha hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Forum doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Ispaniyaning Rey Xuan Karlos universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Mazkur memorandum professor-o‘qituvchilar, tadqiqotchilar va talabalar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, akademik mobillik dasturlarini kengaytirish, qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish hamda ikki universitet o‘rtasidagi ta’lim va ilmiy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan.
Shuningdek, tomonlar talabalar va akademik xodimlar almashinuvi dasturlarini yo‘lga qo‘yish, qisqa va uzoq muddatli akademik tashriflarni tashkil etish hamda qo‘shma xalqaro loyihalarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar.

На форуме Узбекистан–Испания подписаны важные соглашения о сотрудничестве
В Мадриде проходящий первый форум ректоров университетов Узбекистана и Испании вывел академическое сотрудничество между высшими учебными заведениями двух стран на новый уровень.
В рамках форума руководители вузов Узбекистана и Испании провели ряд встреч и переговоров, в ходе которых обсуждались вопросы расширения академического сотрудничества, внедрения совместных образовательных программ, развития научно-исследовательской деятельности, а также расширения обмена студентами и профессорско-преподавательским составом.
В ходе диалога были достигнуты договоренности по укреплению существующих связей между университетами и определению новых направлений сотрудничества. Также обсуждались перспективы академической мобильности, совместных научных исследований, организации международных конференций и внедрения современных подходов в образовательный процесс.
В рамках форума было подписано соглашение о сотрудничестве между O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti и Университетом имени Rey Juan Carlos University.
Данный меморандум направлен на организацию обмена преподавателями, исследователями и студентами, расширение программ академической мобильности, реализацию совместных научно-исследовательских проектов и укрепление образовательного и научного сотрудничества между двумя университетами.
Также стороны договорились о запуске программ обмена студентами и академическим персоналом, организации краткосрочных и долгосрочных академических визитов, а также развитии сотрудничества в рамках совместных международных проектов.