O‘zDJTU Kengashining 6-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 2-fevral kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Kengashining 6-son yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishni O‘zDJTU Kengashi raisi, universitet rektori Ilxomjon Madaminovich Tuxtasinov olib bordi.
Kun tartibiga muvofiq, dastlab O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, Prezident farmon va qarorlari, Hukumat hujjatlari hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi topshiriqlari ijrosi, shuningdek jismoniy va yuridik shaxslar murojaatlari bilan ishlash holati yuzasidan axborot tinglandi.
Shuningdek, universitetda 2025-yil davomida moliya-iqtisod yo‘nalishida amalga oshirilgan ishlar, xalqaro hamkorlik aloqalarini kengaytirish, xorijiy investitsiyalar va grantlarni jalb etish, ta’lim xizmatlari eksporti ijrosi, o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik darajasi hamda elektron kutubxonani rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilishda oliy ta’limdan keyingi ta’lim, ilmiy unvonlar va lavozimlarga tanlovlar, shuningdek 2026-yilga mo‘ljallangan ish rejalarini tasdiqlash bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.

Состоялось 6-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков
2 февраля 2026 года в городе Ташкенте состоялось 6-е заседание Совета Узбекского государственного университета мировых языков. Заседание провёл председатель Совета УзГУМЯ, ректор университета Илхомджон Мадаминович Тухтасинов.
В соответствии с повесткой дня в начале заседания была заслушана информация о ходе исполнения законов Республики Узбекистан, указов и постановлений Президента, решений Правительства, а также поручений Министерства высшего образования, науки и инноваций, и о состоянии работы с обращениями физических и юридических лиц.
Кроме того, были обсуждены итоги деятельности университета в финансово-экономической сфере за 2025 год, вопросы расширения международного сотрудничества, привлечения иностранных инвестиций и грантов, реализации экспорта образовательных услуг, уровня обеспеченности учебной литературой, а также развития электронной библиотеки.
На заседании также были рассмотрены вопросы, связанные с послевузовским образованием, конкурсами на присвоение учёных званий и замещение должностей, а также утверждением планов работы на 2026 год.
По итогам обсуждений по всем вопросам повестки дня были приняты соответствующие решения и даны конкретные поручения ответственным лицам по обеспечению их исполнения.