O'zDJTU professor-o'qituvchilari Finlandiya
XNU va OʻzDJTU oʻrtasida imzolangan Memorandum doirasida bir guruh professor-oʻqituvchilar amaliyot oʻtash maqsadida Finlandiyada boʻlib turganligi haqida xabar bergan edik.
Ayni paytda ular Finlandiyaning talaba va oʻquvchilar bilan gavjum, taʼlim darajasi eng yuqori hududi Jyväskylä shahrida boʻlib turibdi.
XNU prorektori Odil Qoʻysinov va OʻzDJTU prorektori Abdurahim Nasirov boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari Finlandiyada maxsus oʻquv dasturi doirasidagi treninglarda ishtirok etmoqdalar. Taʼlim amaliyotining birinchi kunida Finlandiya taʼlim tizimi va taʼlim maqsadlari bilan tanishildi. Fin oʻquvchilari 9-sinfdan keyin taʼlim oladigan 3 yillik oliy maktabga tashrif amalga oshirildi. Delegatsiya aʼzolari ushbu maktabda xorijiy tillarni oʻqitish jarayonlari bilan tanishib, taqqoslash imkoniyatiga ega boʻldilar. Shuningdek, delegatsiya Muuramedagi Mäkelänmäen koulu oʻrta maktabiga tashrif buyurdi. Maktabning oʻquv xonalari va ustaxonalari, oʻqitish tizimi bilan tanishildi. Darslar jarayoni kuzatilib, fransuz, nemis, ingliz tillarini oʻqitish tajribalari oʻrganildi. Maktabdagi shart-sharoitlar, texnologiya, musiqa va sanʼat oʻquv xonalaridagi jihozlar va qurollar, elektron dars vositalari, IT texnologiyalari koʻzdan kechirildi. Oʻquvchilarga individual yondashuv borasidagi fin tajribalari bilan tashildi.

Professor-teachers of UzSWLU are having a trip to Finland
As we reported that a group of professor-teachers are having a trip to Finland for an internship within the framework of the Memorandum signed between NIU and UzSWLU
At the moment, they are in the city of Jyväskylä, which is crowded with students and has the highest level of education in Finland.
Members of the delegation led by Vice-Rector of NIU, Odil Koysinov and Vice-Rector of UzSWLU, Abdurahim Nasirov are participating in trainings within the framework of a special educational program in Finland. On the first day of the educational practice, the Finnish educational system and educational advanced were introduced. A visit was made to a 3-year high school where Finnish students receive education after the 9th grade. The members of the delegation familiarised with the processes of teaching foreign languages in this school and had the opportunity to compare. The delegation also visited Mäkelänmäen Koulu High School in Muurame. Classrooms and workshops of the school and the teaching system were introduced to them. Lessons were observed and experiences of teaching French, German, and English languages were studied. School conditions, technology,  equipments, instruments of  music and art classrooms, electronic teaching tools, IT of the school were considered. The delegation has become aware of  the Finnish experience of an individual approach to students.