O'zDJTU professor-o'qituvchilari Finlandiya
XNU va OʻzDJTU oʻrtasida imzolangan Memorandum doirasida bir guruh professor-oʻqituvchilar amaliyot oʻtash maqsadida Finlandiyada boʻlib turganligi haqida xabar bergan edik.
Ayni paytda ular Finlandiyaning talaba va oʻquvchilar bilan gavjum, taʼlim darajasi eng yuqori hududi Jyväskylä shahrida boʻlib turibdi.
XNU prorektori Odil Qoʻysinov va OʻzDJTU prorektori Abdurahim Nasirov boshchiligidagi delegatsiya aʼzolari Finlandiyada maxsus oʻquv dasturi doirasidagi treninglarda ishtirok etmoqdalar. Taʼlim amaliyotining birinchi kunida Finlandiya taʼlim tizimi va taʼlim maqsadlari bilan tanishildi. Fin oʻquvchilari 9-sinfdan keyin taʼlim oladigan 3 yillik oliy maktabga tashrif amalga oshirildi. Delegatsiya aʼzolari ushbu maktabda xorijiy tillarni oʻqitish jarayonlari bilan tanishib, taqqoslash imkoniyatiga ega boʻldilar. Shuningdek, delegatsiya Muuramedagi Mäkelänmäen koulu oʻrta maktabiga tashrif buyurdi. Maktabning oʻquv xonalari va ustaxonalari, oʻqitish tizimi bilan tanishildi. Darslar jarayoni kuzatilib, fransuz, nemis, ingliz tillarini oʻqitish tajribalari oʻrganildi. Maktabdagi shart-sharoitlar, texnologiya, musiqa va sanʼat oʻquv xonalaridagi jihozlar va qurollar, elektron dars vositalari, IT texnologiyalari koʻzdan kechirildi. Oʻquvchilarga individual yondashuv borasidagi fin tajribalari bilan tashildi.

Сообщаем, что группа профессоров и преподавателей находится в Финляндии на стажировке в рамках Меморандума, подписанного между КНУ и УзГУМЯ.
В данный момент они находятся в городе Ювяскюля, который полон студентами и имеет самый высокий уровень образования в Финляндии.
Члены делегации во главе с проректором КНУ Одилом Койсыновым и проректором УзгУМЯ Абдурахимом Насировым участвуют в тренингах в рамках специальной образовательной программы в Финляндии. В первый день образовательной практики была представлена   финская образовательная система и образовательные цели. Состоялся визит в трехлетнюю среднюю школу, где финские учащиеся получают образование после 9-го класса. Члены делегации ознакомились с процессами преподавания иностранных языков в этой школе и имели возможность сравнения. Делегация также посетила среднюю школу Мякелянмяен Коулу в Муураме. Они ознакомились с классами и мастерскими школами, системой обучения. За уроками наблюдали и изучали опыт преподавания французского, немецкого, английского языков. Были проверены школьные условия, техника, оборудование и вооружение в кабинетах музыки и искусства, электронные средства обучения, IT-технологии. Их привлек финский опыт индивидуального подхода к студентам.