O‘ZDJTU TALABALARI BERDAQ NOMIDAGI QORAQALPOQ DAVLAT UNIVERSITETIDA NAVRO‘Z TADBIRLARIDA
2–3-aprel kunlari “Talabalar bahori” umumrespublika festivali doirasida Berdaq nomidagi Qoraqalpoq davlat universitetida milliy qadriyatlar, bahoriy an’analar va yoshlar faolligini targ‘ib etishga qaratilgan qator madaniy-ma’rifiy tadbirlar bo‘lib o‘tmoqda.
Mazkur tadbirlarda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetidan tashrif buyurgan talabalar va rasmiy vakillar ham faol ishtirok etmoqda. O‘zDJTU talabalari faoliyatiga Ekologiya va yashil resurslar kafedrasi o‘qituvchisi Muxammadiyev Jasur rahbarlik qilmoqda. U boshchiligida talabalar Navro‘z bayrami munosabati bilan tashkil etilgan sumalak sayli, milliy urf-odat va qadriyatlarni aks ettiruvchi bayram dasturlari hamda bahoriy an’analarni tarannum etuvchi tadbirlarda munosib qatnashmoqda.
Tadbirlar davomida ishtirokchilar bahorning yangilanish va ezgulik timsoli bo‘lgan Navro‘z ayyomi ruhini chuqur his etib, do‘stlik, hamjihatlik va o‘zaro hurmat muhitida faol qatnashmoqda. O‘zDJTU vakillari va talabalari esa o‘z faolligi, tashabbuskorligi hamda madaniy yondashuvi bilan alohida e’tibor qozonmoqda.

Студенты УзГУМЯ приняли участие в мероприятиях Навруза в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха
2–3 апреля в рамках республиканского фестиваля «Студенческая весна» в Каракалпакском государственном университете имени Бердаха проходят культурно-просветительские мероприятия, направленные на популяризацию национальных ценностей, весенних традиций и повышение активности молодежи.
В данных мероприятиях также активно участвуют студенты и официальные представители Узбекского государственного университета мировых языков. Руководство деятельностью студентов УзГУМЯ осуществляет преподаватель кафедры экологии и зелёных ресурсов Жасур Мухаммадиев. Под его руководством студенты достойно принимают участие в сумаляк-сайли, праздничных программах, отражающих национальные обычаи и ценности, а также в мероприятиях, воспевающих весенние традиции, организованных в честь праздника Навруз.
В ходе мероприятий участники глубоко ощущают дух праздника Навруз, символизирующего обновление и добро, и активно участвуют в атмосфере дружбы, единства и взаимного уважения. Представители и студенты УзГУМЯ привлекают особое внимание своей активностью, инициативностью и культурным подходом.
Подобные встречи играют важную роль как эффективная платформа для укрепления сотрудничества между высшими учебными заведениями, обогащения духовного мировоззрения молодежи и углубления уважения к национальным ценностям.