OʻzDJTU talabalari OʻzMUda: bilim va tajriba makoni
22- dekabr kuni  Ingiliz tili 1-fakulteti Kompyuter lingvistikasi yoʻnalishida olib borilayotgan ilmiy-amaliy ishlarning mantiqiy davomi sifatida yana bir muhim tashabbus amalga oshirildi. Shu munosabat bilan Zamonaviy axborot texnologiyalari va sun’iy intellekt kafedrasi o‘qituvchilari Umarova Nodira, Muxammadiyeva Kibriyo, Qodirberganova Shahodat hamrohligida OʻzDJTU 1-ingliz tili fakulteti talabalari OʻzMUga tashrif buyurishdi.
Tashrif davomida talabalar “Kompyuter lingvistikasi” kafedrasi, soha laboratoriyalari hamda Amaliy matematika instituti faoliyati bilan yaqindan tanishib, sohaning yetuk mutaxassislari bilan bevosita muloqot qilish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Avval aytib o‘tganimizdek, Kompyuter lingvistikasi yo‘nalishi mahorat darsi tashkil etililib, O‘zbekiston Milliy universiteti Kompyuter lingvistikasi va amaliy tilshunoslik kafedrasi mudiri, filologiya fanlari doktori, professor Abduraxmonova Nilufar Zaynobiddin qizi ishtirok etgan edi.

Студенты УзГЯУ в НУУз: пространство знаний и опыта
22 декабря в рамках логического продолжения научно-практической деятельности по направлению «Компьютерная лингвистика» факультета английского языка №1 была реализована очередная важная инициатива. В связи с этим преподаватели кафедры современных информационных технологий и искусственного интеллекта — Умарова Нодира, Мухаммадиева Кибриё, Кодирберганова Шахадат — в сопровождении студентов факультета английского языка №1 УзГЯУ посетили Национальный университет Узбекистана.
В ходе визита студенты подробно ознакомились с деятельностью кафедры «Компьютерная лингвистика», профильных лабораторий, а также Института прикладной математики. Кроме того, они получили возможность напрямую пообщаться с ведущими специалистами отрасли.
Как сообщалось ранее, в рамках визита был организован мастер-класс по направлению «Компьютерная лингвистика» с участием заведующей кафедрой компьютерной лингвистики и прикладного языкознания НУУз, доктора филологических наук, профессора Абдурахмановой Нилуфар Зайнобиддин кызы.