O’zDJTU va Tojikiston Respublikasining bir qator nufuzli universitetlari o’rtasida hamkorlik shartnomalari imzolandi.
O’zbekiston davlat jahon tillari universiteti va Tojikiston Respublikasining bir qator nufuzli universitetlari o’rtasida hamkorlik shartnomalari imzolandi.
15-aprel kuni Oʻzbekiston–Tojikiston oliy taʼlim muassasalari rektorlarining II forumi doirasida O’zDJTU rektori I.Tuxtasinov va quyidagi 5 ta Tojikiston oliy ta’lim muassasalari rektorlari bilan ta'lim, fan va madaniyat sohasida o'zaro manfaatli hamkorlikni yo'lga qo'yish va rivojlantirish bo’yicha uchrashuvlar tashkil etildi:
Tojikiston xalqaro chet tillari universiteti;
S.Ayniy nomidagio Tojikiston davlat pedagogika universiteti;
Ho'janda davlat universiteti;
Tojikiston davlat huquq, biznes va siyosat universiteti;
Abuabdullo Rudakiy nomidagi Koʻlob davlat universiteti.
Uchrashuvdan ko’zlangan maqsad, ikki qardosh mamlakat xalqlari o'rtasida do'stona aloqalarni mustahkamlash, ta'lim va fanning turli sohalarida o’zaro hamkorlikni rivojlantirishdan iborat.
Tadbir davomida ta'lim, fundamental va ilmiy-amaliy loyihalarni amalga oshirish maqsadida o'qituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar almashinuvi, amaliyot, stajirovka, kutubxona fondlarida va tomonlarning axborot-resurs markazlarida mavjud bo'lgan ilmiy nashrlar, o'quv-uslubiy va ilmiy adabiyotlar, audiovizual va boshqa materiallar almashinuvi kabi sohalarda hamkorlik qilish masalalari bo’yicha manfaatli kelishuvlarga erishildi.

Подписаны соглашения о сотрудничестве между УзГУМЯ и рядом престижных университетов Республики Таджикистан.
Подписаны соглашения о сотрудничестве между узбекским государственным университетом мировых языков и рядом престижных университетов Республики Таджикистан.
15 апреля в рамках II Форума ректоров вузов Узбекистана и Таджикистана ректор УзГУМЯ И.Тухтасиновым и ректорами следующих 5 высших учебных заведений Таджикистана были организованы встречи по налаживанию и развитию взаимовыгодного сотрудничества в области образования, науки и культуры:
– Таджикский Международный университет иностранных языков;
– Таджикский государственный педагогический университет имени Садриддина Айни;
– Худжанский государственный университет;
– Таджикский государственный университет права, бизнеса и политики;
– Кулябский государственный университет имени Абуабдуллох Рудаки.
Цель встречи-укрепление дружественных связей между народами двух братских стран, развитие взаимодействия в различных областях образования и науки.
В ходе мероприятия были достигнуты выгодные договоренности по вопросам сотрудничества в таких сферах, как обмен преподавателями и научными исследователями в целях реализации образовательных, фундаментальных и научно-практических проектов, стажировки, обмена научными изданиями, учебно-методической и научной литературой, аудиовизуальными и другими материалами, имеющимися в библиотечных фондах и информационно-ресурсных центрах.