O‘zDJTU vakillari Yaponiya imperatori Naruhito tavallud kuni munosabati bilan o‘tkazilgan tantanali tadbirda ishtirok etdi
13-fevral kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti rahbariyati hamda professor-oʻqituvchilari Yaponiya imperatori Naruhito tavallud kuni munosabati bilan tashkil etilgan tantanali tadbirda ishtirok etdilar.
Maʼlumot oʻrnida, Yaponiya imperatori Naruhito 1960-yil 23-fevralda tavallud topgan bo‘lib, 2019-yil 1-may kuni taxtga o‘tirgan. U sobiq imperator Akihitoning o‘g‘li bo‘lib, Yaponiya tarixidagi 126-imperator hisoblanadi. Mamlakat Konstitutsiyasiga muvofiq, Yaponiya imperatori davlat va xalq birligining ramzi sanaladi.
Imperator Naruhito xalqaro hamkorlikni rivojlantirish, madaniyatlararo muloqotni mustahkamlash hamda ta’lim sohasini qo‘llab-quvvatlash borasidagi faoliyati bilan jahon hamjamiyatida katta e’tirofga sazovor bo‘lgan. Uning tashabbuslari tinchlik, o‘zaro hurmat va ilmiy hamkorlik g‘oyalarini targ‘ib etishga qaratilgan.
Tadbirda OʻzDJTU rektori I. Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektor A. Nasirov, Sharq filologiyasi fakulteti dekani D. Djurayev hamda Yapon filologiyasi kafedrasi professor-oʻqituvchilari faol ishtirok etdilar. Tadbir davomida ikki davlat o‘rtasidagi ta’lim, madaniyat va ilm-fan sohalaridagi hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Mazkur tantanali tadbir Oʻzbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlash, o‘zaro tajriba almashish hamda madaniy aloqalarni yana-da kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Участие представителей УзГУМЯ в торжественном мероприятии по случаю дня рождения Императора Японии
13 февраля руководство и профессорско-преподавательский состав Узбекского государственного университета мировых языков приняли участие в торжественном мероприятии, организованном по случаю дня рождения Императора Японии Нарухито.
Справочно: Император Японии Нарухито родился 23 февраля 1960 года и вступил на престол 1 мая 2019 года. Он является сыном бывшего императора Акихито и считается 126-м императором в истории Японии. В соответствии с Конституцией страны, император Японии является символом государства и единства народа.
Император Нарухито получил широкое международное признание за свою деятельность по развитию международного сотрудничества, укреплению межкультурного диалога и поддержке сферы образования. Его инициативы направлены на продвижение идей мира, взаимного уважения и научного сотрудничества.
В мероприятии приняли активное участие ректор УзГУМЯ И. Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, декан факультета восточной филологии Д. Джураев, а также профессорско-преподавательский состав кафедры японской филологии. В ходе мероприятия были обсуждены перспективы сотрудничества между Узбекистан и Япония в сферах образования, культуры и науки.
Данное торжественное мероприятие имеет важное значение для дальнейшего укрепления дружественных отношений между Узбекистаном и Японией, расширения взаимного обмена опытом и развития культурных связей.