O‘zDJTUda Britaniya Kengashi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Britaniya Kengashining O‘zbekistondagi vakillari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov, xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nasirov, Xalqaro hamkorlik bo‘limi boshlig‘i X. Yuldashev hamda 2-ingliz tili fakulteti o‘qituvchisi Yayra Abdurayimova ishtirok etdi. Britaniya Kengashi tomonidan O‘zbekistondagi vakolatxona direktor o‘rinbosari Jamilya G‘ulyamova, konsultant Nodira Isamuhamedova va loyiha menejeri Sadoqat Xodjayeva qatnashdi.
Uchrashuv avvalida rektor Ilxomjon Tuxtasinov mehmonlarni samimiy qutlab, Britaniya Kengashining O‘zbekistonda ingliz tili ta’limini rivojlantirish, malakali mutaxassislar tayyorlash hamda pedagoglar salohiyatini oshirish borasidagi ko‘p yillik samarali faoliyatini alohida e’tirof etdi.
Ta’kidlanganidek, Britaniya Kengashi 1995-yildan buyon O‘zbekistonning oliy va umumiy ta’lim tizimi bilan hamkorlikda qator yirik loyihalarni amalga oshirib kelmoqda. Jumladan, INSETT loyihasi tajribasi asosida yo‘lga qo‘yilgan PRESETT loyihasi doirasida ingliz tili ta’limi bo‘yicha zamonaviy o‘quv rejalari va dasturlarini ishlab chiqish, baholash tizimini takomillashtirish hamda professor-o‘qituvchilarning kasbiy kompetensiyalarini rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar olib borildi. Ushbu jarayonlarda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti professor-o‘qituvchilari ham ekspert sifatida faol ishtirok etib kelayotgani alohida qayd etildi.
Shuningdek, joriy yilning 23-iyun kuni o‘tkazilgan “O‘zbekistonda ingliz tili ta’limini isloh qilish ishlarini takomillashtirish” mavzusidagi Milliy forum yakunlari ham muhokama qilindi. Forum davomida PRESETT loyihasi doirasida ishlab chiqilgan yangilangan o‘quv dasturlarining asosiy yo‘nalishlari taqdim etilgani, bugungi uchrashuv esa forum yakunlari bo‘yicha oliy ta’lim muassasalari tomonidan bildirilgan taklif va mulohazalarni atroflicha ko‘rib chiqishga bag‘ishlangani ta’kidlandi.
Muzokaralar davomida PRESETT loyihasi doirasida taqdim etilgan o‘quv rejalari va dasturlar yuzasidan oliy ta’lim muassasalari takliflari, ingliz tili ta’limi mazmunini yanada takomillashtirish, zamonaviy pedagogik yondashuvlarni joriy etish hamda Britaniya Kengashi bilan istiqboldagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ingliz tili ta’limi sifatini oshirish, xalqaro tajribalarni keng joriy etish va qo‘shma loyihalarni izchil davom ettirish bo‘yicha hamkorlikni yanada mustahkamlashga kelishib oldilar.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями Британского Совета
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с представителями Британского Совета в Узбекистане.
В мероприятии приняли участие ректор университета Илхомжон Тухтасинов, проректор по международному сотрудничеству А. Насиров, начальник отдела международного сотрудничества Х. Юлдашев, а также преподаватель 2-го факультета английского языка Яйра Абдурайимова. Со стороны Британского Совета участвовали заместитель директора представительства в Узбекистане Джамиля Гулямова, консультант Нодира Исамухамедова и менеджер проектов Садокат Ходжаева.
В начале встречи ректор Илхомжон Тухтасинов тепло поприветствовал гостей и особо отметил многолетнюю эффективную деятельность Британского Совета в Узбекистане по развитию преподавания английского языка, подготовке квалифицированных специалистов и повышению профессионального уровня педагогов.
Как было отмечено, с 1995 года Британский Совет реализует ряд крупных проектов в сотрудничестве с системой высшего и общего образования Узбекистана. В частности, в рамках проекта PRESETT, основанного на опыте INSETT, была проведена масштабная работа по разработке современных учебных планов и программ по английскому языку, совершенствованию системы оценивания и развитию профессиональных компетенций преподавателей. Подчёркивалось, что преподаватели Узбекского государственного университета мировых языков активно участвуют в этих процессах в качестве экспертов.
Также были обсуждены итоги Национального форума на тему «Совершенствование реформы преподавания английского языка в Узбекистане», состоявшегося 23 июня текущего года. Отмечалось, что на форуме были представлены основные направления обновлённых учебных программ в рамках проекта PRESETT, а нынешняя встреча была посвящена детальному рассмотрению предложений и замечаний, высказанных высшими учебными заведениями по итогам форума.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями по вопросам совершенствования содержания образовательных программ по английскому языку, внедрения современных педагогических подходов, а также дальнейшего развития сотрудничества с Британским Советом и вывода его на новый уровень.
По итогам встречи стороны договорились о дальнейшем укреплении сотрудничества, направленного на повышение качества преподавания английского языка, широкое внедрение международного опыта и последовательную реализацию совместных проектов.