O‘zDJTUda “Ijtimoiy faollik indeksi” doirasida kitobxonlik madaniyati test sinovlari boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 14-martdagi 149-son qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom” hamda “Ijtimoiy faollik indeksi”ni baholash mezonlari asosida universitetda kitobxonlik madaniyati bo‘yicha test sinovlari bugundan rasman boshlandi.
Mazkur sinovlar 2026-yil 12–14-may kunlari davomida fakultetlar kesimida belgilangan grafik asosida tashkil etilmoqda.
Test sinovlari talabalar tomonidan o‘qilgan badiiy adabiyotlar asosida ularning kitobxonlik madaniyati, mutolaa ko‘nikmalari, tahliliy fikrlash qobiliyati hamda ma’naviy salohiyatini aniqlashga yo‘naltirilgan.
“Ijtimoiy faollik indeksi” tizimi esa talabalarni faqat akademik ko‘rsatkichlar emas, balki ijtimoiy, ma’naviy va ma’rifiy faolligi asosida kompleks baholashni nazarda tutadi.
Mazkur jarayon grantlarni adolatli va shaffof taqsimlash hamda talabalarda kitobxonlik madaniyati va ijtimoiy faollikni yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan.

В Узбекском государственном университете мировых языков стартовали тестовые испытания по культуре чтения в рамках «Индекса социальной активности»
На основании Положения «О порядке предоставления и перераспределения грантов студентам в организациях высшего образования», утверждённого постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №149 от 14 марта 2025 года, а также критериев оценки «Индекса социальной активности», в университете официально начались тестовые испытания по культуре чтения.
Данные испытания проводятся с 12 по 14 мая 2026 года в соответствии с утверждённым графиком по факультетам.
Тестовые испытания направлены на определение уровня читательской культуры студентов, их навыков чтения, аналитического мышления и духовного потенциала на основе прочитанных художественных произведений.
Система «Индекса социальной активности» предусматривает комплексную оценку студентов не только по академическим показателям, но и по их социальной, духовной и просветительской активности.
Данный процесс направлен на справедливое и прозрачное распределение грантов, а также на дальнейшее развитие культуры чтения и социальной активности среди студентов.