O‘zDJTUda “Ijtimoiy faollik indeksi” doirasida kitobxonlik madaniyati test sinovlari boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 14-martdagi 149-son qarori bilan tasdiqlangan “Oliy ta’lim tashkilotlarida talabalarga grantlarni taqdim etish va qayta taqsimlash tartibi to‘g‘risidagi nizom” hamda “Ijtimoiy faollik indeksi”ni baholash mezonlari asosida universitetda kitobxonlik madaniyati bo‘yicha test sinovlari bugundan rasman boshlandi.
Mazkur sinovlar 2026-yil 12–14-may kunlari davomida fakultetlar kesimida belgilangan grafik asosida tashkil etilmoqda.
Test sinovlari talabalar tomonidan o‘qilgan badiiy adabiyotlar asosida ularning kitobxonlik madaniyati, mutolaa ko‘nikmalari, tahliliy fikrlash qobiliyati hamda ma’naviy salohiyatini aniqlashga yo‘naltirilgan.
“Ijtimoiy faollik indeksi” tizimi esa talabalarni faqat akademik ko‘rsatkichlar emas, balki ijtimoiy, ma’naviy va ma’rifiy faolligi asosida kompleks baholashni nazarda tutadi.
Mazkur jarayon grantlarni adolatli va shaffof taqsimlash hamda talabalarda kitobxonlik madaniyati va ijtimoiy faollikni yanada rivojlantirishga yo‘naltirilgan.

Reading Culture Tests Have Started at UzSWLU Within the Framework of the “Social Activity Index”
Based on the Regulation “On the Procedure for Grant Allocation and Redistribution for Students in Higher Educational Institutions,” approved by Resolution No. 149 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated March 14, 2025, as well as the assessment criteria of the “Social Activity Index,” reading culture tests have officially begun at the university today.
The tests are being conducted from May 12 to May 14, 2026, according to a schedule organized by faculties.
The tests are aimed at assessing students’ reading culture, reading comprehension skills, analytical thinking abilities, and spiritual potential based on the literary works they have read.
The “Social Activity Index” system is designed to evaluate students comprehensively not only by their academic performance, but also by their social, spiritual, and educational engagement.
This process is aimed at ensuring fair and transparent grant allocation, as well as further developing reading culture and social activity among students.