O‘zDJTUda navbatdagi dissertatsiya ishi kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasidan o‘tkazildi
2026-yil 2-iyul kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida pedagogika fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan navbatdagi dissertatsiya ishining kengaytirilgan kafedra ilmiy muhokamasi bo‘lib o‘tdi. Muhokama oflayn hamda ZOOM onlayn platformasi orqali tashkil etildi.
Muhokamada Boysariyeva Fotima Tursinaliyevnaning 13.00.02 – Ta’lim va tarbiya nazariyasi va metodikasi (ingliz tili) ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan “Xorijiy tillarni ikkinchi chet tili sifatida o‘qitishda lingvomadaniy yondashuv” mavzusidagi dissertatsiyasi atroflicha ko‘rib chiqildi.
Ilmiy muhokama davomida tadqiqotning dolzarbligi, ilmiy yangiligi, nazariy va amaliy ahamiyati, xorijiy tillarni ikkinchi chet tili sifatida o‘qitishda lingvomadaniy yondashuvning samaradorligi hamda tadqiqot natijalarining ta’lim jarayoniga tatbiq etish imkoniyatlari yuzasidan batafsil fikr-mulohazalar bildirildi. Dissertatsiya muallifi amalga oshirilgan ilmiy izlanishlar, erishilgan natijalar va taklif etilgan metodik yechimlar bo‘yicha taqdimot o‘tkazib, ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarga atroflicha javob berdi.
Muhokamada ilmiy rahbar, filologiya fanlari doktori (DSc), professor D. M. Teshabayeva, taqrizchilar hamda ilmiy jamoatchilik vakillari tomonidan dissertatsiya yuzasidan xulosalar va tavsiyalar bildirildi. Tadqiqot ishining ilmiy-nazariy va amaliy ahamiyati e’tirof etilib, uni yanada takomillashtirish yuzasidan tegishli tavsiyalar berildi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялось расширенное заседание кафедры по обсуждению очередной диссертации
2 июля 2026 года в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось расширенное заседание кафедры по научному обсуждению очередной диссертации, представленной на соискание ученой степени доктора философии (PhD) по педагогическим наукам. Заседание прошло в смешанном формате — офлайн и посредством онлайн-платформы ZOOM.
В ходе обсуждения была всесторонне рассмотрена диссертация Бойсариевой Фотимы Турсиналиевны на тему «Лингвокультурологический подход к обучению иностранным языкам как второму иностранному языку», подготовленная по специальности 13.00.02 — «Теория и методика обучения и воспитания (английский язык)».
В ходе научного обсуждения участники подробно рассмотрели актуальность исследования, его научную новизну, теоретическую и практическую значимость, эффективность лингвокультурологического подхода при обучении иностранным языкам как второму иностранному языку, а также возможности внедрения результатов исследования в образовательный процесс. Автор диссертации представила результаты проведённого исследования, достигнутые научные результаты и предложенные методические решения, после чего подробно ответила на вопросы участников.
В обсуждении приняли участие научный руководитель — доктор филологических наук (DSc), профессор Д. М. Тешабаева, официальные рецензенты и представители научной общественности, которые представили свои заключения и рекомендации по диссертации. Научно-теоретическая и практическая значимость исследования была высоко оценена, а также были высказаны предложения по дальнейшему совершенствованию работы.
По итогам обсуждения было принято соответствующее решение рекомендовать диссертационную работу к следующему этапу рассмотрения в установленном порядке.