O‘zDJTUda “Sertifikatga tayyorlov kursi” tadbiri bo‘lib o‘tdi
8-oktabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida “Sertifikatga tayyorlov kursi” nomli tadbir bo‘lib o‘tdi. Tadbirda Toshkent shahar Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi vakillari, Sergeli, Uchtepa, Chilonzor va Shayxontohur tumanlaridagi umumta’lim maktablarining ingliz tili o‘qituvchilari, O‘zDJTU rahbariyati, Talabalar amaliyoti bo‘limi xodimlari hamda universitet professor-o‘qituvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirni O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. O‘z nutqida rektor mamlakatda xorijiy tillarni o‘qitish tizimini yangi bosqichga olib chiqish, ta’lim sifatini oshirish va o‘qituvchilarning malakasini xalqaro mezonlar asosida baholash muhimligini ta’kidladi.
“Bugungi davr o‘qituvchidan faqat dars berishni emas, balki doimo o‘sishni, o‘rganishni, zamon bilan hamnafas bo‘lishni talab qilmoqda. Ayniqsa, ingliz tili o‘qituvchisi uchun bu nihoyatda muhim. B2 darajadagi sertifikat bu shunchaki hujjat emas, bu – o‘qituvchining kasbiy nufuzi va o‘ziga bo‘lgan ishonch ramzidir”, — dedi rektor.
Tadbir davomida Toshkent shahar Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi Xorijiy tillarni o‘rganishni ommalashtirish sho‘basi boshlig‘i Xurshida Jalolova, O‘zDJTU Talabalar amaliyoti bo‘limi boshlig‘i Farrux Eshmamatov, shuningdek, Ingliz tili nazariy aspektlar kafedrasi o‘qituvchilari Parvina Muxtashamova, Asem Kuandikova va Nilufar Shakirovalar tomonidan taqdimotlar o‘tkazildi.
Mazkur kursdan ko‘zlangan asosiy maqsad — O‘zDJTUga biriktirilgan umumta’lim maktablarida faoliyat yuritayotgan, hali B2 yoki undan yuqori darajadagi milliy yoki xalqaro sertifikatga ega bo‘lmagan ingliz tili o‘qituvchilarini tayyorlash, ularning kasbiy salohiyatini oshirish va ta’lim sifatini yanada yaxshilashdan iboratdir.
Tadbir yakunida ishtirokchilar o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar hamda savol-javob shaklida muloqot o‘tkazildi.

В УзГУМЯ состоялось мероприятие «Подготовительный курс к получению сертификата»
8 октября в Узбекском государственном университете мировых языков состоялось мероприятие под названием «Подготовительный курс к получению сертификата».
В мероприятии приняли участие представители Ташкентского городского управления дошкольного и школьного образования, учителя английского языка общеобразовательных школ Сергелийского, Учтепинского, Чиланзарского и Шайхантахурского районов, руководство УзГУМЯ, сотрудники отдела студенческой практики, а также профессорско-преподавательский состав университета.
Мероприятие открыл ректор УзГУМЯ Илхомжон Тухтасинов. В своей речи он подчеркнул важность вывода системы преподавания иностранных языков в стране на новый уровень, повышения качества образования и оценки квалификации преподавателей на основе международных стандартов.
«Современность требует от учителя не только преподавания, но и постоянного саморазвития, стремления к знаниям и шагания в ногу со временем. Особенно это важно для учителей английского языка. Сертификат уровня B2 — это не просто документ, это символ профессионального престижа и уверенности в себе», — отметил ректор.
В ходе мероприятия с презентациями выступили начальник отдела популяризации изучения иностранных языков Ташкентского городского управления дошкольного и школьного образования Хуршида Джалолова, начальник отдела студенческой практики УзГУМЯ Фаррух Эшмаматов, а также преподаватели кафедры теоретических аспектов английского языка Парвина Мухташамова, Асем Куандикова и Нилуфар Шакирова.
Основная цель курса — подготовить учителей английского языка общеобразовательных школ, прикреплённых к УзГУМЯ, которые пока не имеют национального или международного сертификата уровня B2 и выше, повысить их профессиональный потенциал и способствовать дальнейшему улучшению качества образования.
В завершение мероприятия участники обменялись мнениями и приняли участие в интерактивной сессии в формате «вопрос-ответ».