O‘zDJTUda sinxron tarjimonlar bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Bugun O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida sinxron tarjimonlar va tarjimonlik sohasi magistrantlari bilan uchrashuv tashkil etildi. Tadbirda universitet rektori Tuxtasinov hamda xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor A. Nosirov ishtirok etdi.
Uchrashuvda sinxron tarjima ta’limini rivojlantirish, zamonaviy audio-kabinalar va tarjima laboratoriyalarini tashkil etish, talabalar sonini optimallashtirish hamda dunyoning yetakchi oliy ta’lim muassasalari o‘quv dasturlarini joriy etish masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, yosh professor-o‘qituvchilar va magistrantlarning Buyuk Britaniya va boshqa xorijiy universitetlarda 6 oylik yoki 1 yillik stajirovka va malaka oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv doirasida Malaka oshirish tarmoq markazi qoshida sinxron tarjimonlarni qayta tayyorlash markazi tashkil etish va tarjima sohasida milliy sertifikatlashtirish tizimini joriy etish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi. Tarjimonlar va magistrantlar o‘z fikr va takliflarini bildirishdi. Tadbir sinxron tarjima yo‘nalishida professional kadrlar tayyorlashni mustahkamlashga qaratilgan muhim amaliy muloqot bo‘ldi.

В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с синхронными переводчиками
Сегодня в Узбекском государственном университете мировых языков была организована встреча с синхронными переводчиками и магистрантами направления переводоведения. В мероприятии приняли участие ректор университета Тухтасинов, а также проректор по международному сотрудничеству А. Носиров.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития обучения синхронному переводу, создания современных аудиокабин и переводческих лабораторий, оптимизации числа студентов, а также внедрения учебных программ ведущих высших учебных заведений мира. Кроме того, были рассмотрены возможности прохождения молодыми преподавателями и магистрантами 6-месячных и 1-годичных стажировок и курсов повышения квалификации в Великобритании и других зарубежных университетах.
В рамках встречи были поддержаны инициативы по созданию центра переподготовки синхронных переводчиков при Отраслевом центре повышения квалификации, а также по внедрению национальной системы сертификации в сфере перевода. Переводчики и магистранты высказали свои мнения и предложения. Мероприятие стало важным практическим диалогом, направленным на укрепление подготовки профессиональных кадров в области синхронного перевода.