O‘zDJTUda talaba qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan profilaktik tadbir tashkil etildi (dolzarb 90 kun)
O‘zDJTUda talaba qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan profilaktik tadbir tashkil etildi
2025-yil 17-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari huzurida o‘tkazilgan majlisning 28-son bayoni 2-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakulteti professor-o‘qituvchilari uchun “Talaba qizlarga nisbatan tazyiq yoki zo‘ravonlik holatlarini oldini olish”ga qaratilgan psixologik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda fakultet dekani B. Qulmatov, Uchtepa tumani ichki ishlar xodimlari faoliyatini muvofiqlashtiruvchi bo‘lim xotin-qizlar masalalari bo‘yicha katta inspektori, podpolkovnik N. Sobirova, universitet ijtimoiy psixologi Z. Xayrullayeva, universitet xotin-qizlar maslahat kengashi a’zolari N. Djurayeva, M. Aripova, F. Ashurova, universitet psixologi Sh. Bo‘stonova hamda profilaktika inspektori M. Nurmuxamedova ishtirok etdi.
• talaba-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarini oldini olish yo‘llari,
•   bunday holatlarda murojaat etish mumkin bo‘lgan tashkilotlar va mas’ul shaxslar,
•   psixologik yordam va huquqiy himoya bo‘yicha zaruriy tavsiyalar berildi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar talaba-qizlar bilan muloqot olib borib, ularga zarur maslahatlar, huquqiy va psixologik ko‘nikmalarni yetkazdilar.
Bunday profilaktik tadbirlar O‘zDJTUda doimiy ravishda olib borilib, talaba-yoshlar, ayniqsa qizlarning ijtimoiy himoyasi va xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi.

В УзГУМЯ проведено профилактическое мероприятие по защите студенток от насилия (Актуальные 90 дней)
17 июня 2025 года, в рамках выполнения задач, обозначенных в пункте 2 протокола №28 заседания при заместителе Премьер-министра Республики Узбекистан, на факультете английского языка №2 Узбекского государственного университета мировых языков было организовано психологическое мероприятие, направленное на профилактику давления и насилия в отношении студенток.
В мероприятии приняли участие декан факультета Б. Кулматов, подполковник Н. Сабирова — старший инспектор по делам женщин отдела по координации деятельности сотрудников внутренних дел Учтепинского района, университетский социальный психолог З. Хайруллаева, члены женского консультативного совета университета Н. Джураева, М. Арипова, Ф. Ашурова, психолог Ш. Бустонова и профилактический инспектор М. Нурмухамедова.
В рамках мероприятия были рассмотрены следующие вопросы:
• пути предотвращения давления и насилия в отношении студенток;
• организации и ответственные лица, к которым можно обратиться в подобных ситуациях;
• рекомендации по получению психологической и правовой помощи.
Выступавшие специалисты провели открытый диалог со студентками, предоставили им полезные советы, а также правовые и психологические навыки.
Подобные профилактические мероприятия регулярно проводятся в УзГУМЯ  и способствуют обеспечению социальной защиты и безопасности студентов, особенно девушек.