O‘zDJTUda talaba qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan profilaktik tadbir tashkil etildi (dolzarb 90 kun)
O‘zDJTUda talaba qizlarni zo‘ravonlikdan himoya qilishga qaratilgan profilaktik tadbir tashkil etildi
2025-yil 17-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari huzurida o‘tkazilgan majlisning 28-son bayoni 2-bandida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakulteti professor-o‘qituvchilari uchun “Talaba qizlarga nisbatan tazyiq yoki zo‘ravonlik holatlarini oldini olish”ga qaratilgan psixologik tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda fakultet dekani B. Qulmatov, Uchtepa tumani ichki ishlar xodimlari faoliyatini muvofiqlashtiruvchi bo‘lim xotin-qizlar masalalari bo‘yicha katta inspektori, podpolkovnik N. Sobirova, universitet ijtimoiy psixologi Z. Xayrullayeva, universitet xotin-qizlar maslahat kengashi a’zolari N. Djurayeva, M. Aripova, F. Ashurova, universitet psixologi Sh. Bo‘stonova hamda profilaktika inspektori M. Nurmuxamedova ishtirok etdi.
• talaba-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarini oldini olish yo‘llari,
•   bunday holatlarda murojaat etish mumkin bo‘lgan tashkilotlar va mas’ul shaxslar,
•   psixologik yordam va huquqiy himoya bo‘yicha zaruriy tavsiyalar berildi.
Tadbirda so‘zga chiqqanlar talaba-qizlar bilan muloqot olib borib, ularga zarur maslahatlar, huquqiy va psixologik ko‘nikmalarni yetkazdilar.
Bunday profilaktik tadbirlar O‘zDJTUda doimiy ravishda olib borilib, talaba-yoshlar, ayniqsa qizlarning ijtimoiy himoyasi va xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi.

Preventive Session Held at UzSWLU to Protect Female Students from Violence (The next 90 crucial days)
Preventive Session Held at UzSWLU to Protect Female Students from Violence
On June 17, 2025, in accordance with Clause 2 of Protocol No. 28 from the meeting held under the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, a psychological awareness session titled "Preventing Pressure and Violence Against Female Students" was conducted for faculty members of the 2nd English Language Faculty at Uzbekistan State World Languages University (UzSWLU).
Participants included:
Faculty Dean B. Qulmatov, Lieutenant Colonel N. Sobirova — Senior Inspector for Women’s Affairs of the Uchtepa District Internal Affairs Department, university social psychologist Z. Khayrullayeva, members of the University Women’s Advisory Council N. Djurayeva, M. Aripova, F. Ashurova, psychologist Sh. Bostanova, and prevention officer M. Nurmukhmedova.
The event addressed the following key issues:
• ways to prevent harassment and violence against female students;
• responsible authorities and institutions to contact in such cases;
• essential psychological and legal support guidelines.
Speakers engaged in open discussions with female students, offering practical advice and enhancing their legal and psychological awareness.
Such preventive measures are regularly conducted at UzSWLU to ensure the safety and social protection of students, particularly female students.