O‘zDJTUda Toyo University delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiyaning Toyo University Prezidenti Etsuko Yaguchi boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, universitetning xalqaro hamkorlik yo‘nalishiga mas’ul rahbarlari, professor-o‘qituvchilari hamda Toyo University vakillari ishtirok etdi.
Muloqot davomida ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikni yangi yo‘nalishlarda rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Jumladan, professor-o‘qituvchilar malakasini oshirish bo‘yicha 144 soatlik, bir oylik malaka oshirish kurslarini, shu jumladan onlayn mashg‘ulotlarni tashkil etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, ikki haftalik qisqa muddatli ilmiy-ta’limiy stajirovkalarni yo‘lga qo‘yish, Toyo University kutubxonasi va ta’lim jarayoni bilan tanishish, darslarda ishtirok etish hamda tadqiqotchilar uchun ilmiy maslahatlar olish imkoniyatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Yapon tili ta’limi yo‘nalishida qo‘shma darsliklar, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar va elektron ta’lim resurslarini yaratish, xalqaro ilmiy konferensiyalar, seminarlar, vebinarlar va davra suhbatlarini muntazam tashkil etish bo‘yicha fikr almashildi.
Talabalar uchun stipendiya va grant dasturlarini yo‘lga qo‘yish, iqtidorli yoshlarning Toyo Universityda tahsil olishi, stajirovka o‘tashi va ilmiy-ta’limiy dasturlarda ishtirok etishi uchun imkoniyatlarni kengaytirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, O‘zDJTU magistrantlarining Toyo Universityda pullik ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish, magistratura dasturlariga qabul, ta’lim yo‘nalishlari, o‘qish muddati va qabul talablari yuzasidan fikrlar bildirildi.
Uchrashuvning muhim yo‘nalishlaridan biri Toyo University ilmiy-tadqiqot markazini O‘zDJTUda tashkil etish masalasi bo‘ldi. Markaz doirasida qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, ilmiy maqolalar tayyorlash va nashr etish, xalqaro konferensiya va seminarlar o‘tkazish, tadqiqotchilar hamda talabalar akademik almashinuvini rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro grantlar, qo‘shma tadqiqotlar va ilmiy nashrlar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilarning akademik mobilligini kengaytirish, o‘zaro tashriflar, mehmon professor dasturlari, ma’ruzalar, master-klasslar va ilmiy maslahatlarni tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar O‘zDJTU va Toyo University o‘rtasidagi hamkorlikni ta’lim, ilm-fan, akademik mobillik va qo‘shma loyihalar yo‘nalishlarida izchil rivojlantirish bo‘yicha fikr almashdilar.

В УзГУМЯ состоялась встреча с делегацией Toyo University
В Узбекском государственном университете мировых языков состоялась встреча с делегацией японского Toyo University во главе с президентом университета Эцуко Ягучи.
Во встрече приняли участие ректор УзГУМЯ Ильхамжон Тухтасинов, руководители университета, ответственные за международное сотрудничество, профессорско-преподавательский состав, а также представители Toyo University.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития сотрудничества между двумя университетами по новым направлениям.
В частности, рассмотрены возможности организации одномесячных курсов повышения квалификации продолжительностью 144 часа для профессорско-преподавательского состава, включая проведение онлайн-занятий.
Также обсуждались вопросы организации двухнедельных краткосрочных научно-образовательных стажировок, расширения возможностей для ознакомления с библиотекой и образовательным процессом Toyo University, участия в занятиях, а также получения научных консультаций для исследователей.
В сфере преподавания японского языка стороны обменялись мнениями по вопросам разработки совместных учебников, учебно-методических пособий и электронных образовательных ресурсов, а также регулярного проведения международных научных конференций, семинаров, вебинаров и круглых столов.
Особое внимание было уделено запуску стипендиальных и грантовых программ для студентов, расширению возможностей для одарённой молодёжи в целях обучения, прохождения стажировок и участия в научно-образовательных программах Toyo University.
Кроме того, были обсуждены возможности расширения платного обучения магистрантов УзГУМЯ в Toyo University, а также вопросы приёма в магистратуру, образовательных направлений, продолжительности обучения и требований к поступлению.
Одним из важных направлений встречи стал вопрос создания научно-исследовательского центра Toyo University на базе УзГУМЯ. В рамках центра предполагается реализация совместных научно-исследовательских проектов, подготовка и публикация научных статей, проведение международных конференций и семинаров, а также развитие академического обмена между исследователями и студентами.
Также были рассмотрены вопросы развития сотрудничества в рамках международных грантов, совместных исследований и научных публикаций, расширения академической мобильности профессорско-преподавательского состава и исследователей, организации взаимных визитов, программ приглашённых профессоров, лекций, мастер-классов и научных консультаций.
Стороны обменялись мнениями по вопросам последовательного развития сотрудничества между УзГУМЯ и Toyo University в сферах образования, науки, академической мобильности и реализации совместных проектов.