O‘zDJTUda Toyo University delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Yaponiyaning Toyo University Prezidenti Etsuko Yaguchi boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda O‘zDJTU rektori Ilxomjon Tuxtasinov, universitetning xalqaro hamkorlik yo‘nalishiga mas’ul rahbarlari, professor-o‘qituvchilari hamda Toyo University vakillari ishtirok etdi.
Muloqot davomida ikki universitet o‘rtasidagi hamkorlikni yangi yo‘nalishlarda rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Jumladan, professor-o‘qituvchilar malakasini oshirish bo‘yicha 144 soatlik, bir oylik malaka oshirish kurslarini, shu jumladan onlayn mashg‘ulotlarni tashkil etish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, ikki haftalik qisqa muddatli ilmiy-ta’limiy stajirovkalarni yo‘lga qo‘yish, Toyo University kutubxonasi va ta’lim jarayoni bilan tanishish, darslarda ishtirok etish hamda tadqiqotchilar uchun ilmiy maslahatlar olish imkoniyatlarini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Yapon tili ta’limi yo‘nalishida qo‘shma darsliklar, o‘quv-uslubiy qo‘llanmalar va elektron ta’lim resurslarini yaratish, xalqaro ilmiy konferensiyalar, seminarlar, vebinarlar va davra suhbatlarini muntazam tashkil etish bo‘yicha fikr almashildi.
Talabalar uchun stipendiya va grant dasturlarini yo‘lga qo‘yish, iqtidorli yoshlarning Toyo Universityda tahsil olishi, stajirovka o‘tashi va ilmiy-ta’limiy dasturlarda ishtirok etishi uchun imkoniyatlarni kengaytirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, O‘zDJTU magistrantlarining Toyo Universityda pullik ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish, magistratura dasturlariga qabul, ta’lim yo‘nalishlari, o‘qish muddati va qabul talablari yuzasidan fikrlar bildirildi.
Uchrashuvning muhim yo‘nalishlaridan biri Toyo University ilmiy-tadqiqot markazini O‘zDJTUda tashkil etish masalasi bo‘ldi. Markaz doirasida qo‘shma ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish, ilmiy maqolalar tayyorlash va nashr etish, xalqaro konferensiya va seminarlar o‘tkazish, tadqiqotchilar hamda talabalar akademik almashinuvini rivojlantirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shuningdek, xalqaro grantlar, qo‘shma tadqiqotlar va ilmiy nashrlar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish, professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilarning akademik mobilligini kengaytirish, o‘zaro tashriflar, mehmon professor dasturlari, ma’ruzalar, master-klasslar va ilmiy maslahatlarni tashkil etish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tomonlar O‘zDJTU va Toyo University o‘rtasidagi hamkorlikni ta’lim, ilm-fan, akademik mobillik va qo‘shma loyihalar yo‘nalishlarida izchil rivojlantirish bo‘yicha fikr almashdilar.

UzSWLU Holds Meeting with Delegation from Toyo University
A meeting was held at the Uzbekistan State University of World Languages with a delegation from Toyo University of Japan, headed by Etsuko Yaguchi, President of Toyo University.
The meeting was attended by Ilkhomjon Tukhtasinov, Rector of UzSWLU, university officials responsible for international cooperation, faculty members, and representatives of Toyo University.
During the meeting, the parties discussed opportunities to develop cooperation between the two universities in new areas.
In particular, they considered the possibility of organizing one-month professional development courses totaling 144 hours for academic staff, including online sessions.
The participants also discussed establishing two-week short-term academic and research internships, expanding opportunities to explore Toyo University’s library and educational process, participate in classes, and receive academic consultations for researchers.
In the field of Japanese language education, the parties exchanged views on developing joint textbooks, teaching and methodological materials, and electronic educational resources, as well as regularly organizing international academic conferences, seminars, webinars, and roundtable discussions.
Particular attention was paid to establishing scholarship and grant programmes for students and expanding opportunities for talented young people to study at Toyo University, undertake internships, and participate in academic and educational programmes.
The meeting also addressed opportunities to expand tuition-based study options for UzSWLU master’s students at Toyo University, as well as admission to master’s programmes, fields of study, duration of study, and admission requirements.
One of the key topics of the meeting was the establishment of a Toyo University research centre at UzSWLU. The centre would provide opportunities to implement joint research projects, prepare and publish academic articles, organize international conferences and seminars, and further develop academic exchange programmes for researchers and students.
The parties also discussed expanding cooperation in the areas of international grants, joint research and academic publications, strengthening academic mobility for faculty members and researchers, and organizing mutual visits, visiting professor programmes, lectures, master classes, and academic consultations.
The participants exchanged views on the consistent development of cooperation between UzSWLU and Toyo University in the areas of education, science, academic mobility, and joint projects.