O‘zDJTUda yetakchi tashkilot dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 26-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Kengaytirilgan kafedra Kengashi doirasida yetakchi tashkilot dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Seminar yig‘ilishida Samarqand davlat chet tillar universiteti tadqiqotchisi Amonova Dilafruz Shaxriyorxonovaning
10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan
“Koreys va o‘zbek ayollar nasri poetikasi (Pak Kyong Ni va Saida Zunnunova ijodi misolida)”
mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishi Jahon adabiyoti hamda Koreys filologiyasi kafedralari hamkorligida muhokama qilindi.
Muhokama jarayonida tadqiqotchi mavzu doirasida olib borilgan ilmiy izlanishlar, ularning dolzarbligi va ilmiy yangiligi haqida atroflicha ma’lumot berdi hamda ilmiy seminar a’zolarining savollariga asosli va batafsil javoblar taqdim etdi.

On December 26, 2025, at the Uzbekistan State World Languages University, within the framework of the Extended Department Meeting, a discussion of a leading organization dissertation was held.
The seminar reviewed the dissertation of Dilafruz Shakhriyorxonova Amonova, a researcher from Samarkand State University of Foreign Languages, submitted for the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Philology, specialty 10.00.06 – Comparative Literature, Contrastive Linguistics, and Translation Studies, entitled “The Poetics of Korean and Uzbek Women’s Prose (on the works of Pak Kyong Ni and Saida Zunnunova).” The discussion was conducted jointly by the Departments of World Literature and Korean Philology.
During the discussion, the researcher provided detailed information on the conducted scientific research, its relevance, and scientific novelty, and gave reasoned and comprehensive answers to questions from seminar members.
At the conclusion of the meeting, the dissertation was recommended for open defense according to established procedures.