O‘zDJTUda yetakchi tashkilot dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi
2025-yil 26-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Kengaytirilgan kafedra Kengashi doirasida yetakchi tashkilot dissertatsiya ishi muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Seminar yig‘ilishida Samarqand davlat chet tillar universiteti tadqiqotchisi Amonova Dilafruz Shaxriyorxonovaning
10.00.06 – Qiyosiy adabiyotshunoslik, chog‘ishtirma tilshunoslik va tarjimashunoslik ixtisosligi bo‘yicha tayyorlagan
“Koreys va o‘zbek ayollar nasri poetikasi (Pak Kyong Ni va Saida Zunnunova ijodi misolida)”
mavzusidagi filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olish uchun taqdim etilgan dissertatsiya ishi Jahon adabiyoti hamda Koreys filologiyasi kafedralari hamkorligida muhokama qilindi.
Muhokama jarayonida tadqiqotchi mavzu doirasida olib borilgan ilmiy izlanishlar, ularning dolzarbligi va ilmiy yangiligi haqida atroflicha ma’lumot berdi hamda ilmiy seminar a’zolarining savollariga asosli va batafsil javoblar taqdim etdi.

В УзГУМЯ состоялось обсуждение диссертации ведущей организации
26 декабря 2025 года в Узбекском государственном университете мировых языков в рамках Расширенного заседания кафедры состоялось обсуждение диссертации ведущей организации.
Научный семинар рассмотрел диссертационную работу Амоновой Дилафруз Шахриёрхоновны, исследователя Самаркандского государственного университета иностранных языков, подготовленную на соискание степени доктора философии (PhD) по филологическим наукам по специальности 10.00.06 – Сравнительное литературоведение, сопоставительная лингвистика и переводоведение, на тему: «Поэтика прозы корейских и узбекских женщин (на примере творчества Пак Кён Ни и Саиды Зуннуновой)». Обсуждение проводилось совместно кафедрами мировой литературы и корейской филологии.
В ходе обсуждения исследователь подробно представила результаты своих научных исследований, их актуальность и научную новизну, а также дала обоснованные и детальные ответы на вопросы участников семинара.
По итогам заседания диссертационная работа была рекомендована к открытой защите в установленном порядке.