Prezident Murojaatnomasi mazmuni fakultetlarda tushuntirilmoqda
O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlisga yo‘llagan Murojaatnomasida belgilangan ustuvor vazifalarni professor-o‘qituvchilar o‘rtasida tizimli tushuntirish ishlari olib borilmoqda.
Xususan, Xalqaro jurnalistika fakultetida dekan A. Matyakubov boshchiligida Prezident Murojaatnomasiga bag‘ishlangan seminar bo‘lib o‘tdi. Unda Murojaatnomada aks etgan iqtisodiy o‘sish, ijtimoiy barqarorlik, ta’lim va ilm-fan, raqamlashtirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, ekologik muvozanat hamda inson kapitalini rivojlantirishga oid ustuvor yo‘nalishlar atroflicha tahlil qilindi.
Seminar davomida taqdimot asosida belgilangan vazifalarning oliy ta’lim tizimi, jumladan universitet va fakultetlar faoliyatidagi amaliy ijrosi muhokama etildi. Professor-o‘qituvchilar Murojaatnomada ko‘rsatilgan maqsad va vazifalarni ta’lim jarayoniga integratsiya qilish bo‘yicha fikr-mulohazalar bildirdilar.

В Узбекском государственном университете мировых языков проводится системная разъяснительная работа среди профессорско-преподавательского состава по приоритетным задачам, обозначенным в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису.
В частности, на факультете международной журналистики под руководством декана А. Матякубова состоялся семинар, посвящённый Президентскому посланию. В ходе мероприятия были всесторонне проанализированы приоритетные направления, отражённые в Послании, такие как экономический рост, социальная стабильность, образование и наука, цифровизация, поддержка предпринимательства, экологическое равновесие и развитие человеческого капитала.
В ходе семинара на основе презентации обсуждалась практическая реализация поставленных задач в системе высшего образования, в том числе в деятельности университета и факультетов. Профессорско-преподавательский состав высказал мнения и предложения по интеграции целей и задач, обозначенных в Послании, в образовательный процесс.