15-aprel kuni Qahramanmaraş İstiklal universitetida “Qadimiy so‘z izida: Turkiya–O‘zbekiston til va adabiyoti mutaxassislari almashinuvi dasturi” doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi ishtirokida hamkorlik uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 3-fakulteti Ikkinchi chet tili kafedrasi mudiri E. Moydinova, katta o‘qituvchi D. Axmedjanova, dotsent Muhammed İkbâl Güler (koordinator) hamda Sharof Rashidov nomidagi Samarqand davlat universiteti va O‘zbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti vakillari boshchiligidagi delegatsiya a’zolari ishtirok etdilar.
Tadbir doirasida universitetlar o‘rtasida ilmiy va akademik hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan memorandumlar imzolandi. Ushbu kelishuvlar talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar hamda xalqaro loyihalarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Shuningdek, delegatsiya a’zolari Qahramanmaraş İstiklal universiteti rektori Prof. Dr. İsmail Bakan bilan uchrashib, hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Dastur doirasida ishtirokchilar Şanlıurfa shahriga madaniy tashrif amalga oshirdilar. Tashrif davomida ular insoniyat tarixidagi eng qadimiy ibodat maskanlaridan biri hisoblangan Göbeklitepe yodgorligi bilan tanishdilar. Shuningdek, Şanlıurfaning mashhur Balıklıgöl majmuasi haqida ham ma’lumotga ega bo‘ldilar.

Встреча сотрудничества в Университете Кахраманмараш Истиклал в рамках программы обмена специалистов Турция–Узбекистан по языку и литературе
15 апреля в Университете Кахраманмараш Истиклал состоялась встреча сотрудничества с участием делегации Узбекистана в рамках программы «По следам древнего слова: программа обмена специалистов Турции и Узбекистана по языку и литературе».
Во встрече приняли участие заведующая кафедрой второго иностранного языка 3-го факультета английского языка Узбекского государственного университета мировых языков Е. Мойдинова, старший преподаватель Д. Ахмеджанова, доцент и координатор проекта Мухаммед Икбаль Гюлер, а также члены делегации под руководством представителей Самаркандского государственного университета имени Шарофа Рашидова и Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана.
В рамках мероприятия были подписаны меморандумы, направленные на развитие научного и академического сотрудничества между университетами. Данные соглашения предусматривают обмен студентами и преподавателями, проведение совместных научных исследований и реализацию международных проектов.
Также члены делегации встретились с ректором Университета Кахраманмараш Истиклал профессором Исмаилом Баканом и обменялись мнениями о перспективах сотрудничества.
В рамках программы участники совершили культурный визит в город Шанлыурфа. В ходе визита они ознакомились с археологическим памятником Гёбекли-Тепе, одним из древнейших культовых сооружений человечества, а также посетили знаменитый комплекс Балыклыгёль.