Rektorning navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 19-yanvar kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida rektor I. Tuxtasinov raisligida navbatdan tashqari yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda universitet rahbariyati, prorektorlar, fakultet dekanlari, bo‘lim boshliqlari hamda kafedra mudirlari ishtirok etdi.
Kun tartibiga muvofiq, dastlab tashkiliy masala ko‘rib chiqildi. Yig‘ilishda lavozimga tayinlangan xodimlar to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Shuningdek, muhim masalalar yuzasidan mas’ul rahbarlarning axborotlari tinglandi.
- Ta’lim sifatini nazorat qilish bo‘limi boshlig‘i L. Zaripov 2025–2026 o‘quv yilining birinchi yarmi yakuniy nazoratlarini o‘tkazish jarayoni hamda bahorgi semestrga tayyorgarlik holati haqida ma’lumot berdi.
-O‘quv ishlari bo‘yicha prorektor M. Chutpulatov fakultetlarda yakuniy nazorat ishlarining borishi yuzasidan axborot berdi.
- Inson resurslarini rivojlantirish va boshqarish bo‘limi boshlig‘i S. Rahmonov  census.stat.uz sayti orqali universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilar, xodimlar va talabalarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonining borishi haqida ma’lumot taqdim etdi.
-Universitet manfaatlarini himoya qilish va ichki ma’lumotlarning sizib chiqishi holati bo‘yicha xizmat tekshiruvini tayinlash masalasi muhokama qilindi. Mazkur masala bo‘yicha ma’naviyat va yoshlar masalalari bo‘yicha birinchi prorektor V. Sadiev axborot berdi.
Yig‘ilishda universitet bo‘yicha chiqarilgan navbatdagi buyruq doirasida tayinlash masalasi ko‘rib chiqildi va tegishli qaror qabul qilindi.
Boltabaev Mahmudjon Rustamovich 2026-yil 19-yanvardan Sun’iy intellekt va strategik transformatsiya bo‘yicha rektor maslahatchisi lavozimiga tayinlandi.

Extraordinary Meeting of the Rector Held at the State University of World Languages
On January 19, 2026, an extraordinary meeting was held at the State University of World Languages under the chairmanship of Rector I. Tuxtasinov.
The meeting was attended by the university leadership, vice-rectors, faculty deans, heads of departments, and department chairs.
According to the agenda, the session began with organizational matters, including information on newly appointed staff.
Reports from responsible managers on key issues were also heard:
• Head of the Department for Quality Control of Education L. Zaripov provided information on the final assessments for the first half of the 2025–2026 academic year and preparation for the spring semester.
• Vice-Rector for Academic Affairs M. Chutpulatov reported on the progress of final assessments at the faculties.
• Head of the Department for Human Resources Development and Management S. Rahmonov provided information on the registration process of the university leadership, faculty, staff, and students via the website census.stat.uz.
• The issue of appointing an internal audit to protect university interests and prevent information leakage was discussed. First Vice-Rector for Spirituality and Youth Affairs V. Sadiev provided information on this matter.
Within the framework of the next university order, the appointment issue was reviewed and the corresponding decision was made.
From January 19, 2026, Mahmudjon Rustamovich Boltabaev was appointed as the Rector’s Advisor on Artificial Intelligence and Strategic Transformation.