“Sohibqiron Amir Temur – Adolat va qudrat timsoli” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi
8-aprel kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida buyuk davlat arbobi Amir Temur tavalludining 689 yilligi munosabati bilan “Sohibqiron Amir Temur – Adolat va qudrat timsoli” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirni universitet rektori, professor Ilxomjon Tuxtasinov ochib berdi. U o‘z so‘zida Amir Temurning jahon tarixidagi beqiyos o‘rni, ulug‘ sarkarda va donishmand davlat arbobi sifatidagi faoliyati, barpo etgan qudratli davlati hamda bugungi yoshlarga qoldirgan boy merosi haqida atroflicha to‘xtaldi. Shuningdek, Temuriylar davrining ilm-fan, adabiyot va san’at rivojiga qo‘shgan ulkan hissasi haqida fikr bildirdi.
Tadbir davomida talabalar tomonidan tayyorlangan sahna ko‘rinishlari namoyish etildi. Unda Sohibqiron hayotining muhim voqealari, uning adolatli siyosati, vatanparvarligi va donishmandligi badiiy ifodalarda aks ettirildi. Shuningdek, Amir Temur qalamiga mansub bo‘lgan o‘git va hikmatlardan namunalar o‘qib eshittirildi.
Tadbirga harbiy orkestrlar va kursantlarning ishtiroki alohida ruh bag‘ishladi. Harbiy chiqishlar orqali yosh avlodga mardlik, jasorat va Vatanga sadoqat kabi fazilatlar targ‘ib qilindi.

Проведено духовно-просветительское мероприятие на тему «Сахибкирон Амир Темур — символ справедливости и могущества»
8 апреля в Узбекском государственном университете мировых языков в честь 689-летия со дня рождения великого государственного деятеля Амира Темура состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Сахибкирон Амир Темур — символ справедливости и могущества».
Мероприятие открыл ректор университета, профессор Илхомжон Тухтасинов. В своей речи он подробно остановился на выдающемся месте Амира Темура в мировой истории, его деятельности как великого полководца и мудрого государственного деятеля, создании могущественного государства, а также о богатом наследии, оставленном им нынешнему молодому поколению. Кроме того, были озвучены мысли о значительном вкладе эпохи Темуридов в развитие науки, литературы и искусства.
В рамках мероприятия были представлены сценические постановки, подготовленные студентами. В них художественно отражались важные события из жизни Сахибкирона, его справедливая политика, патриотизм и мудрость. Также были зачитаны примеры наставлений и изречений, принадлежащих перу Амира Темура.
Особую атмосферу мероприятию придали выступления военных оркестров и курсантов. Через военные номера молодому поколению прививались такие качества, как мужество, храбрость и преданность Родине.