Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan 4-оktyabr kuni Adiblar xiyobonidagi Aleksandr Faynberg haykali oldida “Sport va salomatlik — orzu-umidlarimiz, kuch-qudratimiz manbai” shiori ostida ommaviy sport tadbiri tashkil etildi.
Dastur Ingliz tili uchinchi fakulteti Yoshlar bilan ishlash boʻyicha dekan muovini N.Kadirova, tyutorlar hamda faol talabalar ishtirokida o'tkazildi.
Tadbir sogʻlom turmush tarzini shakllantirish, ayniqsa, yosh avlodning jismoniy tarbiya va ommaviy sport bilan muntazam shugʻullanishi uchun zamon talablariga mos shart-sharoitlar yaratish, sport musobaqalari orqali yoshlarda oʻz irodasi, kuchi va imkoniyatlariga boʻlgan ishonchni mustahkamlash, mardlik va vatanparvarlik, ona Vatanga sadoqat tuygʻularini kamol toptirish, shuningdek, talaba-yoshlar orasidan iqtidorli sportchilarni saralab olish ishlarini tizimli tashkillashtirish hamda jismoniy tarbiya va ommaviy sportni yanada rivojlantirishga yoʻnaltirilgan keng koʻlamli ishlarni amalga oshirish maqsadida tashkil etildi.

В соответствии с расписанием организации массовых спортивных мероприятий высшими учебными заведениями в сентябре-октябре 2024 года, 4 октября в Аллее писателей у памятника Александру Файнбергу был проведён массовый спортивный праздник под девизом «Спорт и здоровье — наши мечты и источник нашей силы», организованный Узбекским государственным университетом мировых языков.
Программа была проведена при участии Н. Кадировой, заместителя декана по работе с молодежью факультета английского языка III, тьюторов и активных студентов.
Целью мероприятия было создание условий, соответствующих требованиям времени, для пропаганды здорового образа жизни, особенно для регулярных занятий физической культурой и массовым спортом среди молодого поколения. Оно стремилось укрепить уверенность молодежи в своей воле, силе и потенциале через спортивные соревнования, воспитать чувства мужества и патриотизма, привить преданность родине, а также систематически организовать выявление талантливых спортсменов среди студентов и провести широкомасштабную работу, направленную на дальнейшее развитие физической культуры и массового спорта.