“Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostidagi sport marafoni O‘zDJTUda yuqori ruhda o‘tkazildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tashabbusi bilan 2025-yil may oyida yurtimiz bo‘ylab “Sportchi – yurt himoyachisi!” shiori ostida “Sport oyligi” e’lon qilindi. Mazkur tashabbusning asosiy maqsadi yoshlar, xususan, talabalarning jismoniy faolligini oshirish, sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish hamda ularning ona Vatanga bo‘lgan sadoqati va g‘ururini yanada kuchaytirishdan iborat.
Ushbu sport oyligi doirasida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida ham bir qator sport tadbirlari tashkil etilmoqda. Jumladan, universitet miqyosida talabalar, professor-o‘qituvchilar hamda ma’muriyat vakillari ishtirokida katta sport marafoni o‘tkazildi.
Marafon tadbirini universitet rektori Ilxomjon Tuxtasinov kirish so‘zi bilan ochib berdi. U o‘z nutqida sportning inson salomatligi, irodasini kuchaytirishdagi o‘rni, ayniqsa, yoshlar ongida vatanparvarlik tuyg‘ularini shakllantirishdagi ahamiyatiga alohida to‘xtalib o‘tdi. Shuningdek, rektor marafonda bevosita ishtirok etib, talabalarga shijoat va sportga mehr bilan yondashish zarurligini namuna sifatida ko‘rsatdi.
Marafonda universitetning barcha fakultetlaridan talabalar, yoshlar ittifoqi yetakchilari, sport fani o‘qituvchilari va sport klubi murabbiylari faol ishtirok etdilar. Tadbir ko‘tarinki ruhda, sog‘lom raqobat va hamjihatlik muhitida o‘tdi.

Спортивный марафон под девизом «Спортсмен – защитник Родины!» прошёл в УзГУМЯ на высоком уровне
По инициативе Министерства высшего образования, науки и инноваций в мае 2025 года по всей стране был объявлен «Месяц спорта» под девизом «Спортсмен – защитник Родины!». Основная цель данной инициативы – повышение физической активности молодёжи, особенно студентов, пропаганда здорового образа жизни, а также укрепление их преданности и гордости за Родину.
В рамках этого спортивного месяца в Узбекском государственном университете мировых языков также проводятся различные спортивные мероприятия. В частности, был организован масштабный спортивный марафон с участием студентов, преподавателей и представителей администрации вуза.
Марафон открыл ректор университета Ильхомжон Тухтасинов со вступительной речью. В своём выступлении он особо отметил важность спорта для здоровья человека, укрепления воли и формирования у молодёжи чувства патриотизма. Кроме того, ректор лично принял участие в марафоне, подав пример студентам в преданности спорту и стремлении к активному образу жизни.
В марафоне активно участвовали студенты всех факультетов, лидеры Союза молодежи, преподаватели физкультуры и тренеры спортивного клуба. Мероприятие прошло в приподнятом настроении, в духе здоровой конкуренции и дружбы.