Assalomu alaykum, qadrli yoshlar! Joʻshqin, navqiron, shijoatli, aziz talabalarimiz!
Bugun har sohada erishilayotgan yutuqlarimiz, shubhasiz, sizlarning harakatingiz, oʻz ustingizda tinimsiz ishlashingiz va jahon tajribalarini qunt bilan oʻrganayotganligingiz mevasidir.
Bilim olish, izlanish, yangiliklar yaratish, bunyodkorlik ishlarini amalga oshirish yoʻlida Sizlarga hamisha omad yor boʻlsin. Doim imkoniyatlaringiz eshigi ochiq boʻlishini tilayman.
Oʻzbekiston nomini ilm-fan, sport, sanʼat va boshqa barcha jabhalarda yuksaklarga koʻtaradigan Sizdek yoshlarimiz koʻpayaversin.
Shuningdek, ilm dargohimizga qadam qoʻyish arafasida turgan boʻlajak talabalarimizni ham bugungi bayram bilan muborakbod etaman. Yaqinlashib kelayotgan sinovlarda barchangizga omad tilayman. Ertangi kunning egalari sizlardek tashabbuskor, bilimga chanqoq, koʻzlari yonib turgan yoshlar ekanligini hech vaqt yodingizdan chiqarmang!
Sizlarni shijoat va kamolot ayyomi – Yoshlar kuni bilan yana bir bor samimiy tabriklab, Sizlarga mustahkam sogʻlik, oilaviy baxt, ilm-fan va mehnat yoʻlida ulkan muvaffaqiyatlar tilaymiz. Hamisha intiluvchan, jonkuyar va vatanparvar boʻlib, yangi gʻoya hamda tashabbuslar bilan mamlakatimizni dunyoga tanitishdan aslo charchamang!

Здравствуйте, дорогие молодые люди! Дорогие наши студенты!
Сегодняшние достижения во всех областях, несомненно, являются результатом ваших усилий, вашей неустанной работы над собой и усердного изучения мирового опыта.
Удачи вам в вашем стремлении к знаниям, исследованиям, созданию новостей, творчеству. Желаю, чтобы двери возможностей всегда были открыты для вас.
Пусть таких молодых людей, как Вы, будет больше, которые поднимут имя Узбекистана на вершины в науке, спорте, искусстве и во всех других сферах.
Я также поздравляю с сегодняшним праздником наших будущих студентов, которые собираются поступить в наше учебное заведение. Желаю вам удачи на предстоящих экзаменах. Никогда не забывайте, что хозяева завтрашнего дня – это молодые люди, предприимчивые, жаждущие знаний и такие же светлые глаза, как и вы!
Еще раз от всей души поздравляем вас с днем ​​мужества и зрелости – Днем молодежи и желаем вам крепкого здоровья, семейного счастья, больших успехов в науке и труде. Будьте всегда амбициозны, полны энтузиазма и патриотичны, никогда не уставайте знакомить мир с нашей страной новыми идеями и инициативами!
Ректор Узбекского государственного университета мировых языков, профессор Тухтасинов Ильхомжон Мадаминович