Qoraqalpog‘iston Respublikasining Nukus shahrida o‘tkazilayotgan “Talabalar bahori” festivali doirasida ikkinchi kun dasturidan sport tadbirlari o‘rin oldi.
Festivalda ishtirok etayotgan 10 ga yaqin oliy ta’lim muassasalari delegatsiyalari a’zolari o‘rtasida futbol, voleybol va stol tennisi bo‘yicha musobaqalar tashkil etildi. Sport bellashuvlarida O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari ham faol ishtirok etib, o‘zlarining sportga bo‘lgan qiziqishi, jamoaviy hamjihatligi va yuqori kayfiyati bilan ajralib turdilar. Sport bellashuvlari do‘stona va murosasiz ruhda kechib, ishtirokchilarning jismoniy tayyorgarligi, jamoaviy hamkorligi hamda sport mahoratini namoyon etish uchun munosib maydon vazifasini o‘tadi.
Musobaqalar davomida talabalar o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini targ‘ib etish, o‘zaro do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlash, turli hududlardan tashrif buyurgan yoshlar o‘rtasida yaqin muloqot muhitini yaratishga alohida e’tibor qaratildi.

The Second Day of the “Students’ Spring” Festival Continued with Sporting Events
The second day of the “Students’ Spring” Festival, being held in Nukus, Republic of Karakalpakstan, featured a series of sporting events as part of its program.
Competitions in football, volleyball, and table tennis were organized among members of delegations representing nearly ten higher education institutions participating in the festival. Students of Uzbekistan State World Languages University also took an active part in the competitions, standing out for their enthusiasm for sports, strong team spirit, and positive attitude. The contests were held in a friendly yet competitive atmosphere, providing participants with an excellent opportunity to demonstrate their physical fitness, teamwork, and athletic skills.
Particular attention was paid to promoting a healthy lifestyle among students, strengthening friendship and solidarity, and creating a welcoming environment for communication and interaction among young people from different regions.
The sporting events held within the framework of the “Students’ Spring” Festival left participants with memorable experiences and contributed to maintaining the festival’s vibrant and uplifting spirit.