oshkent shahar hokimining 2024-yil 31-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Siyosiy qatag‘on qurboni bo‘lgan yurtdoshlarimiz hayoti va faoliyatini o‘rganish, targ‘ib etish hamda ularning xotirasini abadiylashtirish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g’risida”gi 2024-yil 19-iyuldagi PQ-270-son qarori ijrosi haqida”gi 511-14-0-Q/24-sonli qarori 11-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida 10-sentyabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetidagi fakultetlarda qator tadbirlar tashkil etildi.
“Tarixiy xotira, ma’naviy va ruhiy tarbiya — Yangi O‘zbekiston poydevori” shiori ostida oʻtkazilgan mazkur ma’naviy-ma’rifiy, targ‘ibot-tushuntirish tadbirlari, davra suhbatlari, uch avlod uchrashuvlari, xotira va qadrlash mavzusidagi dasturlarga yoshi ulug‘ faxriylar jalb qilinib, ular tomonidan talabalarga hayotiy maslahatlar, zarur bilim-koʻnikmalar taqdim etildi.

Мероприятие было организовано под лозунгом ”Историческая память, духовность и духовное просвещение — основа нового Узбекистана".
Указ Президента Республики Узбекистан от 31 июля 2024 года Мэра Ташкента "О расширении работы по изучению, пропаганде и увековечиванию памяти наших соотечественников, ставших жертвами политических репрессий", Постановление № 511-14-0-Q/24 от 19 июля 2024 года "О реализации Решения №. PQ-270" сообщает следующее, чтобы обеспечить выполнение пункта 11.
В соответствии с поставленной задачей, с привлечением пожилых ветеранов, во всех учебных заведениях были проведены духовно-просветительские, пропагандистско-разъяснительные мероприятия под лозунгом "Историческая память, духовность и духовное воспитание - основа Нового Узбекистана", и вам будет предложено организовать круглые столы, встречи трех поколений, и мероприятия на тему памяти и признательности.