oshkent shahar hokimining 2024-yil 31-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Siyosiy qatag‘on qurboni bo‘lgan yurtdoshlarimiz hayoti va faoliyatini o‘rganish, targ‘ib etish hamda ularning xotirasini abadiylashtirish borasidagi ishlarni kengaytirish to‘g’risida”gi 2024-yil 19-iyuldagi PQ-270-son qarori ijrosi haqida”gi 511-14-0-Q/24-sonli qarori 11-bandi ijrosini ta’minlash maqsadida 10-sentyabr kuni Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetidagi fakultetlarda qator tadbirlar tashkil etildi.
“Tarixiy xotira, ma’naviy va ruhiy tarbiya — Yangi O‘zbekiston poydevori” shiori ostida oʻtkazilgan mazkur ma’naviy-ma’rifiy, targ‘ibot-tushuntirish tadbirlari, davra suhbatlari, uch avlod uchrashuvlari, xotira va qadrlash mavzusidagi dasturlarga yoshi ulug‘ faxriylar jalb qilinib, ular tomonidan talabalarga hayotiy maslahatlar, zarur bilim-koʻnikmalar taqdim etildi.

An event was organized under the slogan” Historical memory, spiritual and spiritual education — foundation of New Uzbekistan".
The President of the Republic of Uzbekistan's decree dated July 31, 2024 of the Mayor of Tashkent "On expanding work on studying, promoting and perpetuating the memory of our compatriots who were victims of political repression"  Decision No. 511-14-0-Q/24 dated July 19, 2024 "On the implementation of Decision No. PQ-270" informs the following in order to ensure the implementation of paragraph 11.
In accordance with the task, with the involvement of older veterans, spiritual-educational, propaganda-explanation events were held in all educational institutions under the slogan "Historical memory, spiritual and spiritual education - the foundation of New Uzbekistan" and  you will be asked to organize roundtable discussions, meetings of three generations, and events on the theme of memory and appreciation.