Pedagogika fanlari boʻyicha falsafa doktori (PhD) Kulmatov Baxram Gulyamovich Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti Ingliz tili 2-fakultetga dekani lavozimiga tayinlandi.
1987-1992-yillarda — Toshkent davlat chet tillar pedagogika instituti talabasi
1992-1998-yillarda — Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tili leksikasi kafedrasi oʻqituvchisi, katta oʻqituvchisi
1998-2013-yillarda — Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti 1-ingliz filologiyasi fakulteti maʼnaviy-ahloqiy tarbiya ishlari boʻyicha dekan muovini
2013-2014-yillarda — Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti ingliz tili III fakulteti oʻquv ishlari boʻyicha dekan muovini

Doctor of Philosophy in Pedagogical Sciences (PhD) Kulmatov Bakhram Gulyamovich was appointed as dean of the Faculty of English №2 at the Uzbekistan State World Languages University.
Professional activity
In 1987-1992, he was a student of the Tashkent State Pedagogical Institute of Foreign Languages
In 1992-1998, he was a senior teacher of the department of English lexicon of the Uzbekistan State World Languages University.
In 1998-2013, he was the deputy dean for spiritual and moral education of the Faculty of English Philology №1 of the Uzbekistan State World Languages University.
In 2013-2014 - Deputy Dean for Academic Affairs of the Faculty of English Language № 3 of Uzbekistan State World Languages University.
2014-2019 - Dean of the Faculty of English №3 at the Uzbekistan State World Languages University.
In 2019-2022 - vice-rector for educational affairs of the Uzbekistan State World Languages University