14-fevral kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida psixolog Z.Xayrullayeva bilan "Muammoli talabalar bilan ishlash ko‘nikmalari" mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ingliz tili birinchi, ikkinchi va  uchinchi fakultetlari hamda Tarjimonlik, Kechki va Sirtqi ta’lim fakultetlari tyutorlari ishtirok etdi.
Seminar-treningning asosiy maqsadi – destruktiv xulq-atvor turlari, ularning shakllari hamda psixologik holatlarning oldini olish bo‘yicha nazariy bilim va amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish edi. Trening davomida tyutorlarga ushbu muammolarni aniqlash, to‘g‘ri yondashuv usullarini ishlab chiqish va samarali pedagogik hamda psixologik metodlarni qo‘llash bo‘yicha qimmatli tavsiyalar berildi.
Trening doirasida:
Tyutorlarning muammoli talabalar bilan ishlashda qo‘llashi mumkin bo‘lgan zamonaviy psixologik metodlar tahlil qilindi;
Destruktiv xulq-atvorning asosiy sabablari va ularning oldini olish yo‘llari muhokama qilindi;
Talabalar bilan samarali muloqot o‘rnatish va muammolarni hal qilish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Trening jarayonida tyutorlar o‘z ish faoliyatini yanada takomillashtirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘yishdi. Seminar ko‘tarinki ruhda, interaktiv muhitda o‘tkazilib, ishtirokchilarga nafaqat nazariy bilim, balki amaliy tajriba ham ulashildi.

14 февраля в Узбекском государственном университете мировых языков состоялся семинар-тренинг на тему "Навыки работы с проблемными студентами" с участием психолога З. Хайpуллаевой.
В мероприятии приняли участие тьюторы факультетов первого, второго и третьего английского языка, а также факультетов перевода, вечернего и заочного обучения.
Основная цель семинара-тренинга – формирование теоретических знаний и практических навыков по видам деструктивного поведения, их формам и предотвращению психологических состояний. В ходе тренинга тьюторам были даны ценные рекомендации по выявлению данных проблем, разработке правильных подходов и применению эффективных педагогических и психологических методов.
В рамках тренинга:
Были проанализированы современные психологические методы, которые тьюторы могут использовать в работе с проблемными студентами;
Обсуждены основные причины деструктивного поведения и способы их предотвращения;
Проведены практические занятия по установлению эффективной коммуникации со студентами и решению возникающих проблем.
В процессе тренинга тьюторы поставили перед собой цель – совершенствование своей профессиональной деятельности. Семинар прошел в позитивной и интерактивной атмосфере, предоставляя участникам не только теоретические знания, но и практический опыт.