Turkiya elchixonasi tomonidan yuborilgan tajribali mutaxassis O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida faoliyat boshladi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda universitet rahbariyati vakillari 5-aprel kuni Turkiya Respublikasi elchixonasi tomonidan yuborilgan tajribali mutaxassis – dotsent Muhammed Ikbal Guler bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muhammed Ikbal Guler O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 5 yilgacha turk tili va adabiyoti fanidan dars berishi rejalashtirilgan. U Turkiyaning 19-may universiteti Ijtimoiy fanlar instituti huzuridagi Turk tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti hisoblanadi.
Uchrashuv davomida Muhammed Ikbal Guler universitetdagi ta’lim jarayonlari bilan yaqindan tanishdi hamda o‘z takliflarini bildirdi. U turk tili o‘qituvchilari uchun o‘quv reja va dasturlarni takomillashtirish, shuningdek, Turkiyadan qo‘shimcha o‘qituvchilarni jalb etishni taklif qildi. Bu tashabbuslar universitetda turk tilini chuqur o‘rganishga katta zamin yaratadi.

Experienced Specialist Sent by the Embassy of Turkey Begins Work at Uzbekistan State World Languages University
On April 5, the Rector of Uzbekistan State World Languages University, Ilkhomjon Tukhtasinov, along with members of the university administration, held a meeting with Associate Professor Muhammed Ikbal Güler — an experienced specialist sent by the Embassy of the Republic of Turkey.
Muhammed Ikbal Güler is scheduled to teach Turkish language and literature at the university for up to five years. He is an associate professor at the Department of Turkish Language and Literature under the Institute of Social Sciences at 19 Mayıs University in Turkey.
During the meeting, Muhammed Ikbal Güler familiarized himself with the educational processes at the university and shared his suggestions. He proposed improving the curriculum and syllabi for Turkish language instructors, as well as inviting additional teachers from Turkey. These initiatives are expected to significantly enhance Turkish language education at the university.