Turkiya elchixonasi tomonidan yuborilgan tajribali mutaxassis O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida faoliyat boshladi
O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda universitet rahbariyati vakillari 5-aprel kuni Turkiya Respublikasi elchixonasi tomonidan yuborilgan tajribali mutaxassis – dotsent Muhammed Ikbal Guler bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Muhammed Ikbal Guler O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida 5 yilgacha turk tili va adabiyoti fanidan dars berishi rejalashtirilgan. U Turkiyaning 19-may universiteti Ijtimoiy fanlar instituti huzuridagi Turk tili va adabiyoti kafedrasi dotsenti hisoblanadi.
Uchrashuv davomida Muhammed Ikbal Guler universitetdagi ta’lim jarayonlari bilan yaqindan tanishdi hamda o‘z takliflarini bildirdi. U turk tili o‘qituvchilari uchun o‘quv reja va dasturlarni takomillashtirish, shuningdek, Turkiyadan qo‘shimcha o‘qituvchilarni jalb etishni taklif qildi. Bu tashabbuslar universitetda turk tilini chuqur o‘rganishga katta zamin yaratadi.

Опытный специалист, направленный посольством Турции, приступил к работе в Узбекском государственном университете мировых языков
5 апреля ректор Узбекского государственного университета мировых языков Ильхомжон Тухтасинов и представители руководства университета провели встречу с доцентом Мухаммедом Икбалом Гюлером — опытным специалистом, направленным посольством Турецкой Республики.
Планируется, что Мухаммед Икбал Гюлер будет преподавать турецкий язык и литературу в университете в течение 5 лет. Он является доцентом кафедры турецкого языка и литературы Института социальных наук Университета 19 мая Турции.
В ходе встречи Мухаммед Икбал Гюлер ознакомился с учебным процессом в университете и высказал свои предложения. Он предложил усовершенствовать учебные планы и программы для преподавателей турецкого языка, а также пригласить дополнительных преподавателей из Турции. Эти инициативы создадут прочную основу для углубленного изучения турецкого языка в университете.