UAEMex bilan hamkorlik: o‘zaro tajriba almashuviga bag‘ishlangan navbatdagi onlayn dars o‘tkazildi
Ispan tili yo‘nalishi talabalari Meksikaning nufuzli UAEMex (Universidad Autónoma del Estado de México) universiteti o‘qituvchilari va magistrlari ishtirokida navbatdagi onlayn ma’ruza mashg‘ulotida qatnashdilar.
Mazkur dars ikki OTM o‘rtasidagi xalqaro hamkorlikning yana bir samarali bosqichi bo‘lib, talabalar uchun nafaqat akademik bilim, balki madaniy almashinuv imkoniyatlarini ham kengaytirdi.
Bugungi globallashuv davrida masofaviy ta’limning ahamiyati tobora ortib bormoqda. Xususan, xalqaro professorlar bilan bevosita muloqot, birgalikda loyihalar, virtual seminarlar va masofaviy o‘quv dasturlari zamonaviy ta’lim jarayonining ajralmas qismiga aylangan. Shu bilan birga, bunday onlayn mashg‘ulotlar dual diplom dasturlarini masofadan turib o‘qish imkonini kengaytiradi, talabalarni xalqaro akademik muhitga tayyorlaydi, til ko‘nikmalarini va madaniyatlararo kompetensiyasini rivojlantiradi,  dunyoning turli universitetlari bilan aloqalarni yanada mustahkamlaydi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev ta’kidlaganidek, mamlakatimizda kunduzgi va kechki ta’lim shakllari bilan bir qatorda, masofaviy ta’lim tizimini bosqichma-bosqich joriy etish va uni rivojlantirish strategik ustuvor yo‘nalishlardan biridir.
UAEMex universiteti bilan davom etayotgan ushbu hamkorlik loyihalari esa O‘zDJTU talabalari uchun global ta’lim maydoniga keng yo‘l ochmoqda. Yaqin kelajakda qo‘shma dasturlar, ilmiy seminarlar va yangi loyihalar orqali hamkorlik yanada mustahkamlanishi rejalashtirilgan.

Сотрудничество с UAEMex: проведено очередное онлайн-занятие, посвящённое обмену опытом
Студенты направления испанского языка приняли участие в очередной онлайн-лекции с преподавателями и магистрантами престижного университета UAEMex (Universidad Autónoma del Estado de México).
Это занятие стало очередным результативным этапом международного сотрудничества между двумя вузами, расширив для студентов возможности не только академического обучения, но и культурного обмена.
В условиях современной глобализации значение дистанционного образования стремительно возрастает. Прямое общение с иностранными профессорами, совместные проекты, виртуальные семинары и онлайн-программы обучения становятся неотъемлемой частью современного образовательного процесса. Подобные занятия расширяют возможности получения двойных дипломов в дистанционном формате, подготавливают студентов к международной академической среде, развивают языковые навыки и межкультурную компетентность, а также укрепляют сотрудничество с университетами по всему миру.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, наряду с очной и вечерней формами образования поэтапное внедрение и развитие системы дистанционного обучения является одним из стратегических приоритетов страны.
Сотрудничество с UAEMex открывает для студентов УзГУМЯ  широкие возможности в глобальном образовательном пространстве. В ближайшее время планируется дальнейшее укрепление партнёрства через совместные программы, научные семинары и новые проекты.
За проведением занятий наблюдали декан Факультета языков UAEMex профессор Вирна Веласкес, профессор кафедры практических дисциплин испанского языка Дилрабо Бахронова и преподаватель Фотима Абдуллаева. Занятия проходили в малых группах по 2–3 человека, всего участвовало около 30 студентов.